U istarskim maslinicima bilježi se početak leta maslinine muhe, nižeg do srednjeg intenziteta, upozoravaju iz Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe te preporučuju maslinarima da u narednom periodu postave žute ljepljive ploče u nasade i prate populaciju muhe na svom području.
Tretman nakon kiše
"Također se mogu uzeti uzorci ploda (100 plodova) te pregledati da li ima aktivnih uboda. U slučaju da se nađe dvije muhe po žutoj ploči te pet posto aktivnih uboda, može se započeti s preventivnom mjerama. U preventivne mjere spada i metoda zatrovanih mamaca, odnosno tretiranje dijelova krošnje", objašnjavaju na internet stranici Savjetodavne službe.
U tu se svrhu može koristiti gotov pripravak Success bait, a umjesto gotovog pripravka može se koristiti insekticid plus atraktant. Od insekticida se mogu koristiti oni na bazi dimetoata (Rogor 40, Chromogor, Perfekthion, Calinogor) te atraktant Buminal. Ovom se metodom prskaju samo dijelovi krošnje ili samo pojedine grančice i to u pravilu koje su manje rodne. Tretiranje se ponavlja svakih 10-15 dana i obavezno nakon kiše.
Izdana je i preporuka vinogradarima da provode zaštitu svojih vinograda protiv uzročnika pepelnice i peronospore. Protiv pepelnice iz Savjetodavne službe preporučuju Talendo EC, Falcon 460 EC, Luna Experience, Vivando SC ili neki drugi preparat koji nije korišten više od tri puta tijekom sezone.
Protiv peronospore preporučuju Acrobat MZ WG, Forum star, Melody Duo, Ridomil Gold Combi ili neki drugi iz prijašnjih preporuka. Za zaštitu od sive plijesni može se koristiti neki od sljedećih preparata: Cantus, Teldor, Chorus 75 WG, Pyrus 400SC ili neki drugi preparat.
Registrirana sredstva
Maslinari i vinogradari, upozoravaju sa stranice Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe, smiju koristiti samo registrirana sredstva za zaštitu bilja (SZB). (Z. STRAHINJA)