Vrlo snažan grmljavinski sustav s obilježjima superćelije razvio se jutros na moru sjevernog Jadrana, a na satelitskoj snimci, kako piše Istramet, pritom smo mogli primijetiti zanimljivu pojavu.
Riječ je o dijelu oblaka koji se uzdignuo iznad nakovnja, odnosno probio je granicu troposfere i ušao u donju stratosferu.
Zbog snažnih uzlaznih strujanja, oblak je probio granicu temperaturne ravnoteže u kojoj je zrak koji se uzdiže već poprimio obilježja okolnog zraka.
Kada vrh oblaka dostigne granicu ravnoteže on prestaje rasti i širi se u svim smjerovima, odnosno oblačni sustav ponaša se kao da je udario u strop. Tada i nastaje specifičan oblik kumulonimbusa.
Pojava “overshooting top-a”, odnosno ulazak oblaka u donju stratosferu upućuje na vrlo jak olujni sustav koji može donijeti opasne meteorološke pojave, uključujući iznimno krupnu tuču, tornado i pijavice te silovit downburst.
Jutrošnji kumulonimbus prekrio je cijelu Istru, od čega je glavnina nakovnja bila iznad juga Istre gdje nije bilo oborina.
U Umagu i Dajli već palo 44 mm kiše, udari tramontane do 87 km/h
Prve nestabilnosti sa zapada i jugozapada jutros su zahvatile naše područje, a pritom je bilo i obilnijih oborina.
Glavnina sustava pogodila je Umaštinu gdje je pala obilna kiša. Automatske meteorološke postaje u Umagu zabilježile su do 44 mm kiše, a istu količinu izmjerila je i postaja u Dajli.
Na aerodrom Portorož palo je još i više kiše, čak 52 mm.
Izražen kišni val zahvatio je i Poreč uz prolazno jak vjetar zapadnog i sjeverozapadnog smjera. Najjača tramontana zabilježena je u Dajli gdje je udar vjetra iznosio čak 87 km/h!
Krajnji jug Istre kiša je zaobišla, dok prema dojavama s terena na Labinštini nema struje, a u mraku se našao i tunel Učka.
Nakon što je sustav protutnjao Istrom i Kvarnerom, velika oblačna masa u 11 sati već se nalazi pred Karlovcem, a u idućim satima zahvatit će veći dio središnje Hrvatske.
U nastavku dana očekuje nas nastavak promjenjivog vremena. Glavnina oborina stiže kasno navečer i u noći na nedjelju. (P.R./IM).