Ilustracija
Davor Dretar – zastupnik-humanitarac na ukrajinskoj bojišnici
Saborski teoretičari i praktičari mlaćenja prazne slame, džeparoši koji zarađuju na "odvojenom" životu i zastupnici koji se hvale milijunom kuna koje su uštedjeli dok su grijali fotelje na Markovu trgu, mogu se pokloniti Davoru Dretaru Dreletu, njihovom kolegi koji je kombijem doveo pomoć ljudima i kućnim ljubimcima u ukrajinski Lavov, te pri povratku kući poveo dvanaest izbjeglica.
Dretar – koji se eksponirao kao komičar (poput ukrajinskog predsjednika Volodomira Zelenskog), pjevač, radijski voditelj, tv prezenter i propali vlasnik obrta "Vruća čuča" za pečenje pilića prije nego što je kao član Domovinskog pokreta dospio u Hrvatski sabor – pokazao je više humanosti od najmanje polovice svojih kolega. Dok su drugi davali neke priloge – najviše vole iskazivati solidarnost s Ukrajincima na televiziji jer to diže rejting – Dretar je natrpao kombi humanitarnom pomoći te je, preko dvadeset humanitarnih punktova, stigao do Lavova, grada pod uzbunama. Ispričao je, po povratku, koliko su strašni prizori izbjeglica koji bježe da bi se spasili, ali je i najavio da će se vratiti.
Humanost očito nema svjetonazorsku obojenost. "Desničar" Dretar iskazao se kao humanitarac i to bi učinio i da je esdepeovac, možemovac, hadezeovac ili ideesovac. Hrvatski parlamentarni zastupnici pokazali bi svoju hrabrost i spremnost za pomoć da se slijedeći puta, u kombijima iza Dreleta, voze Josip Đakić ili Siniša Hajdaš Dončić. Doduše, to je malo vjerojatno; u to će vrijeme vjerojatno biti neophodno njihovo sudjelovanje na saborskom odboru za ping-pong.
Mario Banožić – ministar obrane zbunio javnost svojim objašnjenjima pada drona
Ministar obrane Mario Banožić sve se slabije snalazi u svojoj ulozi. Umjesto da djeluje odlučno, odgovorno i prije svega informirano, sudjelovao je u kreiranju medijske zbrke nastale zbog pada bespilotne letjelice Tu-141 Striž na zagrebačkom Jarunu. Ministar je, naime, "objasnio" da je riječ o aviobombi, pa se onda ispravljao da je bilo eksploziva na letjelici, ali nešto manje, da bi njegov posao na kraju preuzeo premijer Andrej Plenković i prekinuo nagađanja. Banožića su vojni stručnjaci pak stručno srezali tvrdnjama da takva letjelica ima eksploziv koji uništava podatke koje ona nosi u svojim kamerama i radaru, te da bi 120 kilograma eksploziva napravilo znatno veću štetu od rupe u parku.
Ministar Banožić – koji je postao poznat po sukobu s predsjednikom Zoranom Milanovićem čijoj je pratećoj bojni prestao isplaćivati dnevnice – ipak bi trebao znati da to više nije verbalni rat s Pantovčakom – nego stvarni rat u koju su i NATO i Hrvatska dobrano uvučeni. Banožić bi već sutra mogao biti ministar obrane u zemlji uvučenoj u nuklearni sukob – ima li od toga lošijeg scenarija?
Činjenica da njegov posao obavlja premijer još je jedan dokaz da hrvatska treba stručnog ministra obrane. Uz sve obaveze, Plenković odlazi na nosač zrakoplova, u NATO bazu, obavlja poslove koje bi ministar obrane trebao samostalno i suvereno obavljati. Možda Banožić donosi neke glasove HDZ-u u Slavoniji (u što čisto sumnjamo, na posljednjim parlamentarnim izborima dobio je svega oko 1.800 preferencijalnih glasova), ali očito je promašio resor. S takvim "ratnim" ministrom obrane Hrvatska nema šanse ni za evakuaciju na Grenland.