GOSTOVANJE HRVOJA BUJASA

NAKON EMISIJE NEDJELJOM U 2: Žestoka reakcija na "ljubavnice u HGK"

| Autor: Glas Istre
Hrvoje Bujas (CROPIX)

Hrvoje Bujas (CROPIX)


Poduzetnik Hrvoje Bujas iz Glasa  poduzetnika je u emisiji Nedjeljom u 2, između ostaloga, rekao da je HGK "mjesto uhlebljivanja kvazigospodarstvenika i mnogih koji su politički vezani sa njima".

"Dakle, ako želite svoju ljubavnicu, svog stranačkog druga, prijatelja, negdje riješiti i smjestiti i kvalitetno i adekvatno ga platit', a to znači desetke tisuća kuna, onda ćete ga lijepo staviti u HGK", rekao je Bujas.

Dio s ljubavnicom sporan je pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Višnji Ljubičić, koja je rekla da je ta izjava sramotna i ponižavajuća za sve žene u HGK.

"Kritika nečijeg rada ne smije se temeljiti na uvredljivom, omalovažavajućem ili ponižavajućem prikazivanju osoba temeljem spola. Gospodin Bujas je, obrazlažući  svoj negativan stav prema HGK-u kao instituciji, između ostalog, naveo i to da su žene u HGK zaposlene kao nečije "ljubavnice", što je vrijeđanje, omalovažavanje i ponižavanje svih djelatnica HGK temeljem spola. Umjesto argumentirane kritike rada institucije, na koju ima pravo, g. Bujas je sugerirao da sve žene koje tamo rade nisu kvalificirane za svoj posao, već da su postavljene isključivo zbog svog ljubavničkog (spolnog) odnosa. Zakon takav seksistički pristup prepoznaje kao diskriminatoran jer se spol uzima kao relevantna i jedina osnova vrednovanja (u ovom slučaju obezvređivanja) nečijeg rada, sposobnosti ili postignuća, a što je zabranjeno člankom 16 st.2. Zakona o ravnopravnosti spolova", stoji u priopćenju Pravobraniteljstva, pa se dodaje:

"Kao što uvijek naglašavamo u svim reagiranjima na seksističke izjave, javne osobe svojim ponašanjem i načinom izražavanja postavljaju standarde javnog komuniciranja i daju primjer drugima pa snose i veću društvenu odgovornost za izrečeno. Stoga su dužne voditi računa o tome da svoje stavove ne temelje na seksizmu, odnosno da ne vrijeđaju, omalovažavaju ili ponižavaju osobe temeljem njihovog spola. Naglašavamo da korištenje seksizma u javnom govoru uvijek ukazuje na to da osoba koja se seksizmom koristi nema dovoljno snažne argumente kojima bi opravdala svoje stavove ili kritiku nekoga ili nečega", stoji između ostalog u priopćenju. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter