(Hina/EPA)
Izmjenama Zakona o akvakulturi o kojima je u četvrtak raspravljao Hrvatski sabor trebalo bi se riješiti pitanje kapaciteta uzgoja tuna kojim raspolaže RH te ulazne količine ulovljenih divljih tuna na naša uzgajališta ali i stvoriti učinkovit okvir za inspekcijski nadzor.
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković pojasnila je kako je predloženim zakonskim izmjenama utvrđena potreba donošenja pravilnika kojim će se propisati način upravljanja tim kapacitetima jer se povećao broj uzgajivača tuna u Republici Hrvatskoj dok istovremeno odobrene ulovne kvote tuna koje se koriste za potrebe uzgoja svake godine rastu. Također se, naglasila je, rješava pitanje provedbe inspekcijskog nadzora nad uzgojem tuna kao i nad stavljanjem tuna iz uzgoja na tržište. Isto tako, utvrđuje se i Registar plovila u akvakulturi u koji moraju biti upisana sva plovila koja se koriste u akvakulturi.
Predloženim Zakonom uređuju se i prekršajne odredbe. Učinkovitija provedba inspekcijskog nadzora postići će se na način da će nadzor, osim ribarskih inspektora provoditi i veterinarski, sanitarni, poljoprivredni i inspektori zaštite prirode Državnog inspektorata. Omogućit će se učinkovitija provedba svih propisa Europske unije koji uređuju uzgoj tuna u dijelu koji koji se odnosi na sljedivost i kontrolu, na način da će se omogućiti praćenje tuna od stavljanja u uzgojne kaveze do stavljanja na tržište, rekla je Vučković.
Miro Bulj (Most) naglasio je kako je potrebno konzumirati što više domaće svježe ribe umjesto uvozne smrznute te da moramo štiti naše more, jer to do sada nismo činili. Osvrnuo se i na skoro očekivano proglašenje isključivog gospodarskog pojasa ocijenivši to pobjedom hrvatskog naroda i izrazivši žaljenje što se to nije dogodilo puno ranije. Tvrdi i da je Hrvatska zbog neproglašavanja isključivog gospodarskog pojasa godinama gubila milijardu kuna.
Hrvoje Zekanović (Hrvatski suverenisti) istaknuo je kako je nakon proglašenja isključivog gospodarskog pojasa ključna njegova zaštita. Ustvrdio je kako Vlada Andreja Plenkovića to sigurno neće učiniti te da se ništa neće promijeniti, a Talijani će u njemu ribariti kao i do sada.
Branko Bačić (HDZ) podsjetio je kako je ulaskom Hrvatske u EU hrvatski dio Jadranskog mora postao sastavnim dijelom mora EU. Pojasnio je da se proglašenjem isključivog gospodarskog pojasa neće ništa promijeniti za ribarenje, nego da se on odnosi na iskorištavanje energije vjetra i mora te izgradnje umjetnih otoka.
Anka Mrak Taritaš Klub (Centar- Glas) najavila je potporu zakonskom prijedlogu dodavši da uzgoj tune treba podržati.
Davor Dretar (Domovinski pokret) također je najavio potporu zakonskom prijedlogu podsjetivši da more ima veliki gospodarski potencijal, ali i da je vrlo osjetljivo na ekološke ugroze. Upozorio je na sve veći izlov ribe zbog kojeg je ulov u padu.
Martina Grman Kizivat (SDP) istaknula je kako je akvakultura strateški važna gospodarska grana i da je Hrvatska jedna od vodećih zemalja u uzgoju ribe, upozorivši na problem ilegalnog izlova tune.