Do 14. travnja suspendiraju se sva javna kulturna i sportska događanja u Istri. Od jučer se provode i strože mjere na granici. Što se tiče talijanskih državljana, oni imaju dvije opcije: ili da se odmah vrate u Italiju, ili da uđu u Hrvatsku i odmah budu smješteni 14 dana u karantenu koju sami moraju platiti, rekao predsjednik Stožera civilne zaštite Istarske županije Dino Kozlevac
Iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" potvrđeno je u utorak da je još jedna osoba hospitalizirana u Općoj bolnici Pula pozitivna na koronavirus. Radi se o muškarcu iz Labina (36), koji je proteklog vikenda došao iz Italije gdje je sezonski radio zajedno s prvooboljelim. Tako je u Hrvatskoj dosad potvrđeno ukupno 15 oboljelih osoba, priopćio je Nacionalni stožer civilne zaštite.
Italija u kolapsu
Zbog rapidnog širenja epidemije u susjednoj Italiji, a kako bi se spriječilo ponavljanje sličnog scenarija u Istri, Stožer civilne zaštite Istarske županije jučer prijepodne sastao se s istarskim županom, načelnicima i gradonačelnicima kako bi razmotrili pooštravanje preventivnih mjera na području Istre. Zaključke koji su jednoglasno doneseni na tom sastanku iznio je jučer medijima predsjednik Stožera civilne zaštite Istarske županije Dino Kozlevac.
- Do 14. travnja suspendiraju se sva javna kulturna i sportska događanja u Istri. Do te smo odluke došli nakon razmatranja stanja i mjera zaštite poduzetih u našem susjedstvu, a s ciljem sprječavanja širenja zaraze koronavirusom. Od jučer se provode i strože mjere na granici gdje policija i sanitarna inspekcija provode strože mjere koje za naše državljane koji se vraćaju iz Italije i drugih država podrazumijevaju samoizolaciju narednih 14 dana. Što se tiče talijanskih državljana, oni imaju dvije opcije, ili da se odmah vrate u Italiju, ili da uđu u Hrvatsku i odmah budu smješteni 14 dana u karantenu koju sami moraju platiti. Zato su se neki Talijanski državljani koji su htjeli ući u Hrvatsku nakon upoznavanja s mjerama opreza na granici odlučili vratiti nazad, rekao Kozlevac.
To su do sada najoštrije mjere borbe protiv koronavirusa u Hrvatskoj, a kao treću i najstrožu mjeru Stožer civilne zaštite Istarske županije naveo je da će od Nacionalnog stožera i resornog ministarstva zatražiti zatvaranje vrtića, škola i sveučilišta. Međutim, u toku jučerašnjeg dana predsjednik Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović izjavio je da zatvaranje škola, vrtića i fakulteta u ovom trenutku nije opcija za Hrvatsku.
Razlog za ovako drastične mjere u našoj županiji su blizina Italije, činjenica da mnogo ovdašnjeg stanovništva radi u Italiji, te prva pojava oboljelog od koronavirusa na Poluotoku. Kozlevac je također priznao da je svjestan da mnogo gostiju iz Italije već boravi u Istri, uglavnom u privatnom smještaju, a došli su prije ovih najnovijih rigoroznih mjera na granici. Stožer će ipak odraditi kontrolu takvih gostiju za što će biti zadužena Turistička zajednica Istarske županije i sanitarna inspekcija. Zbog svih ovih saznanja, građani se s razlogom pribojavaju nisu li ove mjere predostrožnosti u našoj zemlji možda prekasno donijete ili su preblage.
Tijekom jučerašnjeg dana i dalje su, primjerice, stizale informacije da hrvatski državljani koji dolaze iz Italije na graničnim prijelazima ulaze u zemlju "bez da ih itko išta pita ili savjetuje", a pojavljuju se i priče o dolascima Talijana na odmor. Za to vrijeme, Austrija i Slovenija zatvorile su granicu s Italijom, vrativši policiju na granične prijelaze s Italijom radi nadzora. Kako bi se spriječile mogućnosti novog unosa koronavirusa u nadzor ulaznih točaka uz policiju će biti uključeni zdravstveni djelatnici. Austrija je svim stranim državljanima zabranila ulazak u Austriju osim ako nemaju posebno liječničko odobrenje, dok je austrijskim državljanima ulazak dozvoljen, ali uz uvjet da svi odu u 14-dnevnu samoizolaciju. Takve mjere sada uvodi i Slovenija, koja je jučer već počela zatvarati kockarnice uz granicu.
Određene zabrane ulaska u zemlju već je uvela i Srbija, a odnose se na Italiju, dijelove Kine, Južnu Koreju, Iran i Švicarsku.
Izolirati i liječiti
Epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije dr. Jasna Valić podsjetila je da se radi o virusu koji se prenosi zrakom kapljičnim putem, a može se prenijeti s osobe na osobu na otprilike metar i pol udaljenosti. Zato je vrlo važno izolirati i liječiti zaražene osobe, a sve ljude koji su s njima bili u kontaktu staviti u kućnu izolaciju na narednih 14 dana, koliko otprilike traje inkubacija bolesti, uz praćenje temperature svaka dva sata.
- To je jedini način kako možemo spriječiti epidemijsko širenje ove bolesti u Istri koja je posebno rizična zbog više razloga. Međutim, željela bih naglasiti da zdravstvene službe ne mogu same spriječiti tu situaciju moramo imati punu suradnju svih stanovnika Istre koji moraju razumjeti o kakvoj je bolesti riječ i koja je njihova uloga u daljnjoj prevenciji širenja bolesti. Vrlo vjerojatno je sada netko tko je već zaražen prisutan u našoj županiji i takve osobe moramo što prije otkriti, ali još jednom molimo da osobe koje se ne osjećaju dobro ne odlaze u zdravstvene ustanove nenajavljeno. Ako znaju da su bili u zaraženom području ili u kontaktu s potencijalno zaraženim osobama, neka nazovu svog liječnika ili dežurnog epidemiologa koji će im organizirati hospitalizaciju. Na taj način ćemo spriječiti širenje bolesti po zdravstvenim ustanovama, što bi uzrokovalo zaista tešku situaciju, rekla je dr. Valić.
Takve osobe smještaju se u zgradu odjela Infektologije pulske Opće bolnice koja je i fizički odvojena od ostalih odjela, a za cijelu Opću bolnicu i dalje vrijedi zabrana posjeta. Na zaraznom odjelu je na raspolaganju 20 kreveta, a cijela bolnica ih ima 429. Ovo je još jedan od razloga zašto mjere predostrožnosti treba shvatiti ozbiljno, jer nema drugog objekta za smještaj zaraženih nego u bolnicama, koje uz to i dalje moraju biti dostupne svim ostalim pacijentima. S druge strane, karantena je autonomni objekt na tajnoj lokaciji u koji će se na 14 dana smještati osobe koje dolaze iz inozemstva i zdrave su, ali bi potencijalno mogle biti zaražene, a do karantene će ih pratiti policija.
Prema posljednjim podacima, u svijetu je od koronavirusa oboljelo više od 118 tisuća ljudi, od kojih je velika većina, njih više od 65.000 uspješno ozdravilo, no oko 4.200 osoba diljem svijeta je do sad i umrlo. Italija je jučer iznenada sa četvrtog skočila na drugo mjesto u evidenciji praćenja koronavirusa, te je za kompletnu državu proglašena crvena zona. Prema zadnjim podacima, tamo je trenutno 10.149 oboljelih i 631 umrli, što je smješta na visoku poziciju, odmah iza zemlje žarišta odakle je epidemija i krenula, Kine. U Hrvatskoj je oko 4.737 ljudi pod nekom vrstom zdravstvenog nadzora, a svi oboljeli se za sada dobro oporavljaju.
Odgoda putovanja
Stožer za civilnu zaštitu još je jednom napomenuo svim stanovnicima Istre da ne idu u Italiju, niti na ikakva putovanja i izlete. Međutim, uz sve preporuke koje je donio o zabrani javnih okupljanja i manifestacija, Kozlevac je već jučer poslijepodne ublažio svoju retoriku priznavši da će se neke sportske manifestacije ipak održati jer "stožer daje preporuke, ali ne može ništa nikome zabranjivati".
Tako je, primjerice, donesena odluka da se dozvoli održavanje biciklističke utrke Istrian Spring Trophy od 12 do 15 ožujka, no kako je javio organizacijski tim, etapu kroz Istru odvozit će samo šest natjecatelja koji su već neko vrijeme u Istri, gdje su došli prije tjedan dana i obavili sve medicinske preglede. Dino Kozlevac istaknuo je također da je s organizatorima dogovoreno da se isključivo odvozi utrka predviđenom etapom, bez dužih zaustavljanja ili proglašenja pobjednika i slično.
U toku jučerašnjeg dana mnogi su istarski gradovi i općine svojim stanovnicima i institucijama odaslali mjere za smanjenje rizika daljnjeg širenja zaraze koronavirusom, koje uključuju odgodu svih okupljanja stanovništva na otvorenom i zatvorenom prostoru, ali i preventivno zatvaranje svih javnih prostora, od knjižnica i klubova do sportskih dvorana.