(Hina/EPA)
U raspravi o zakonu o alternativnim investicijskim fondovima saborski zastupnici u srijedu su pozdravili činjenicu što će se povećati pravna sigurnost ulagatelja i prekograničnog poslovanja, ali i upozorili da su specifična ulaganja znala dovesti do propasti poduzetnika.
Izmjenama zakona o alternativnim investicijskim fondovima (AFI) jasno se definiraju uvjeti koje druge države članice moraju ispuniti ako namjeravaju prestati s trgovanjem u Hrvatskoj, a zakonom o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja (crowdfunding) hrvatski zakonodavni okvir se dodatno usklađuje s pravnom stečevinom Europske unije.
U Hrvatskoj je aktivno 41 alternativnih investicijskih fondova i šest stranih društava koja pružaju usluge crowdfundinga.
"Ovi izvori financiranja skuplji su od bankarskih izvora financiranja, ali je dobro da ih imamo i reguliramo i to pogotovo zbog prekograničnog poslovanja", rekao je Boris Lalovac (SDP).
Anka Mrak-Taritaš (GLAS) upozorila je da su specifična ulaganja u sklopu alternativnih investicijskih fondova, posebice u nekretninski biznis znala dovesti do propasti poduzetnika, te da ona zasigurno mogu biti i generatori loših uvjeta.
Božo Petrov (Most) raspravu je iskoristio je za kritiku Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA).
"U Hrvatskoj, oni koji su trebali regulirati i nadzirati ove fondove, odlučili su biti njihovi investitori" rekao je.
Podsjetio je na slučaj kada su zaposlenici HANFA-e, koji bi trebali uočavati nepravilnosti, odlučili okoristiti podatcima s kojima raspolažu kako bi stekli osobnu novčanu korist.
Ocijenio je da se zakonom stvarno pokušavaju odrediti bitna pitanja, ali i zaključio da je svejedno kakvi su zakoni dok se do njih ne drži i dok god je "nezakonito ponašanje HANFA-e odobreno s razine državne vlasti".