(Hina/EPA)
Istarski župan Boris Miletić prihvatio je petinu vijećničkih amandmana na prijedlog županijskog proračuna za 2023., i to dva amandmana HDZ-a te po jedan amandman IDS-a, SDP-a i platforme Možemo!, a kao predlagač podnijet će četiri amandmana, izvijestili su u utorak iz ureda istarskog župana.
Posljednja ovogodišnja sjednica istarske Županijske skupštine održat će se 20. prosinca, a na dnevnom je redu, među ostalim, prijedlog proračuna Istarske županije za 2023. godinu i projekcije za 2024. i 2025. godinu.
Osim pet prihvaćenih vijećničkih amandmana, župan Miletić uputit će kao predlagač i četiri amandmana na prijedlog proračuna, vrijedna ukupno 143.560 eura.
Amandman u vrijednosti od 100 tisuća eura župan Miletić podnijet će radi povećanja satnice pomoćnicima u nastavi s 25 na 30 kuna s 1. siječnjem 2023. za škole čiji je osnivač Istarska županija. Naime, ta je županija nositelj projekta „MOZAIK 5“ za osiguranje pomoćnika u nastavi - stručnoga komunikacijskog posrednika učenicima s teškoćama.
Projekt je financiran iz Europskoga socijalnog fonda, a cijena satnice za pomoćnike u nastavi definirana je Ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskoga socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014. - 2020. između Ministarstva znanosti i obrazovanja i Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih s jedne strane te korisnika financijskih sredstava Istarske županije, a iznosi 25 kuna neto, to jest 3,32 eura, kao u većini županija u Hrvatskoj.
S obzirom na povećanje troškova života, sve veću fluktuaciju pomoćnika u nastavi i činjenicu da pojedine škole nisu uspjele pronaći pomoćnike, župan će predložiti povećanje satnice.
Drugi amandman u iznosu od dodatnih 17 tisuća eura odnosi se na nabavu novih knjiga i obnovu knjižnog fonda za sve osnovne i srednje škole čiji je osnivač Istarska županija jer je obnova knjižnog fonda ključna za njihov rad i daljnji razvoj. Time će se, istaknuo je župan, pridonijeti kvaliteti obrazovanja koje će pratiti potrebe svojih korisnika te pružiti nove mogućnosti u aktivnijem pristupu procesu učenja.
Amandman u iznosu od 13.280 eura odnosi se na festival Melodije Istre i Kvarnera i dodatnu popularizaciju etno-glazbe na „istarskoj ljestvici“, koju je zapisao i fiksirao Ivan Matetić Ronjgov.
Posljednji amandman, također u iznosu od 13.280 eura, odnosi se na pokrivanje troškova pošumljavanja područja diljem Istre koja su ljetos zahvatili požari zbog dugotrajne suše, a najveći su bili na području Novigrada 7. srpnja i Pule 9. srpnja.
Istarska županija želi pridonijeti saniranju površina koje su zahvatili požari tako što će pokriti troškove pošumljavanja, poručili su iz te županije.