(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje stagnacija Crobexa, koji su porasli pet tjedana zaredom i dosegnuli najviše razine od ožujka, a u fokusu ulagača i dalje će biti kretanja na svjetskim burzama.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks skočio je prošloga tjedna 3,65 posto, na 1.748 bodova, a Crobex10 3,1 posto, na 1.088 bodova. Oba indeksa ojačala su peti tjedan zaredom te se kreću na najvišim razinama od početka ožujka ove godine.
Posljednjih su tjedana Crobexi pratili rast svjetskih burzi na kojima vlada optimizam zahvaljujući napretku u razvoju cjepiva protiv koronavirusa, pa se ulagači nadaju da će se uskoro gospodarske aktivnosti normalizirati.
Redovni promet dionicama na Zagrebačkoj burzi dosegnuo je prošloga tjedna gotovo 36 milijuna kuna, što je 7,5 milijuna više nego tjedan ranije.
„Crobexi su porasli i prošloga tjedna, petoga uzastopno, i to za više od 3 posto. Pritom su porasli i svi sektorski indeksi, a najviše turistički, za 8,7 posto, i prehrambeni sektor, za 6,1 posto. Optimizam s globalnih burzi, zahvaljujući pozitivnim vijestima o cjepivu, prelijeva se i na domaće tržište. Likvidnost je bila solidna, pa je prosječni dnevni promet dionicama iznosio 7,2 milijuna kuna, što je više nego tjedan dana ranije, ali manje u odnosu na prethodne tjedne”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.
Najveći promet ostvaren je povlaštenom dionicom Adrisa, gotovo 6,5 milijuna kuna. Cijena joj je porasla 2,9 posto, na 386 kuna, najvišu razinu od kolovoza.
Slijedila je dionica HT-a, s prometom nešto većim od 5 milijuna kuna i skokom cijene za 3,4 posto, na 183,5 kuna, što je njezina najviša razina od 17. veljače.
U fokusu investitora bila je i dionica Valamar Riviere, kojom je ostvareno 4,75 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 7,8 posto, na 28,9 kuna - najvišu razinu od početka ožujka.
Znatan promet ostvaren je i dionicom Optima Telekoma, 2,88 milijuna kuna. Cijena joj je skočila gotovo 10 posto, na 5,3 kune.
Najveća dobitnica bila je dionica Alpha Adriatica, čija je cijena skočila za 40 posto, na 35 kuna.
S druge strane, među likvidnijima je najviše pala cijena dionice Privredne banke Zagreb, za 7,7 posto, na 775 kuna.
Na domaćem se tržištu protekloga tjedna trgovalo s ukupno 63 dionice, pri čemu je njih 40 poskupilo, 12 pojeftinilo, a 11 nije zabilježilo promjenu cijene.
„I ovoga će se tjedna pratiti zbivanja na svjetskim burzama, kao i situacija u vezi pandemije”, kaže Davor Špoljar.
A na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Na Wall Streetu je Dow Jones porastao 1 posto, na 30.218 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,7, a Nasdaq indeks 2,1 posto.
„Sva tri indeksa dosegnuli su nove rekordne razine, što se zahvaljuje napretku u pregovorima između republikanaca i demokrata u Kongresu o novom paketu fiskalnih poticaja gospodarstvu. Zbog toga ulagače nisu obeshrabrili ni slabiji nego što se očekivalo podaci s američkog tržišta rada, niti daljnji rast broja novozaraženih koronavirusom. Tako je, nakon snažnog rasta svjetskih burzi u studenom, i prvi tjedan prosinca protekao u dobrom raspoloženju”, kaže Davor Špoljar,
I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna porasle, peti tjedan zaredom. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,9, a pariški CAC 0,2 posto. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,3 posto.
„I ovoga će tjedna u fokusu ulagača biti pregovori o fiskalnim poticajima kako u SAD-u, tako i Europi. Pratit će se, naravno, i situacija s pandemijom, odnosno razvojem cjepiva protiv koronavirusa i najave početka cijepljenja u najvećim svjetskim gospodarstvima”, kaže Davor Špoljar.