(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u utorak očekuje stabilizacija Crobex indeksa, nakon oštrog pada dan prije, jer bi se mogla stabilizirati i europska tržišta, koja su jučer bila pod snažnim pritiskom zbog širenja koronavirusa u Italiji.
Od pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih troje danas očekuje stagnaciju, a dvoje rast Crobexa.
Crobex indeks potonuo je jučer 4,9 posto, što je njegov najveći dnevni pad od lipnja 2009. godine. Pritom je zaronio na 1.922 boda, najnižu razinu od rujna prošle godine.
Crobex10 skliznuo je, pak, 4,3 posto, na 1.149 bodova, najnižu razinu od listopada prošle godine.
Redovni promet dionicama iznosio je 50,2 milijuna kuna, što je 41 milijun više nego u petak. Uz to, u blok transakciji dionicom HT-a ostvareno je još 3,54 milijuna kuna prometa.
Svi dionički sektori bili su jučer na gubitku, a najviše industrijski, za 7,05 posto. Crobexnutris pao je, pak, 5,8 posto, dok je indeks turističkog sektora skliznuo 4,4 posto.
Oštar pad domaćeg tržišta bila je posljedica snažnog pada europskih burzi zbog širenja koronavirusa izvan Kine.
„Rast broja oboljelih i umrlih od posljedica koronavirusa izvan Kine negativno se odrazio na sentiment investitora te su dionička tržišta zabilježila snažan pad vrijednosti. Pritom se dnevnim padom vrijednosti za više od 5 posto istaknuo talijanski FTSE MIB. Povratak volatilnosti na europska dionička tržišta odraz je zabrinutosti investitora o negativnim posljedicama širenja koronavirusa na europsko gospodarstvo”, kaže Silvija Kranjec, financijska analitičarka u Raiffeisebank Austria (RBA).
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica skliznuo je jučer 3,8 posto, čime je izbrisano oko 470 milijardi dolara tržišne vrijednosti europskih dionica.
„Negativan sentiment prelio se i na domaće dioničko tržište, pa je Crobex zabilježio pad od gotovo 5 posto. Očekivano, pod snažnim prodajnim pritiskom zahvaćene su dionice kompanija iz turističkog sektora. Međutim, obzirom da su poslovni rezultati domaćih kompanija iz prehrambenog i telekomunikacijskog sektora isto dijelom ovisni o rezultatima u turizmu, ne iznenađuje prelijevanje negativnog sentimenta i na te dionice. Dodatno, pojačan strah investitora i visoka ovisnost hrvatskog gospodarstva u cjelini o rezultatima u turizmu odrazili su se na široko rasprostranjen pad vrijednosti dionica na domaćem tržištu”, kaže Silvija Kranjec.
Najveći promet ostvaren je jučer dionicom Valamar Rivijere, 9 milijuna kuna, pri čemu joj je cijena potonula 7,3 posto, na 34,5 kuna.
S prometom od 8,3 milijuna kuna slijedila je povlaštena dionica Adrisa, a cijena joj je pala 1,6 posto, na 496 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica HT-a, kojom je ostvareno 5 milijuna kuna prometa, a cijena joj je pala 2,8 posto, na 177 kuna.
Od 60 dionica kojima se trgovalo, njih 53 zabilježilo je pad cijene u odnosu na petak, dok su svega dvije ostvarile rast cijene. Cijene pet dionica stagnirale su u odnosu na prethodno trgovanje.
Najveća gubitnica među likvidnijm izdanjima bila je dionica Istarske kreditne banke Umag, s padom cijene za 12,6 posto, na 1.460 kuna.
Znatno su pale i cijene dionice Petrokemije, za 11,4 posto, potom Jadroagenta, za 10,88 posto, te Luke Ploče 10,42 posto.