ZAGREB

ZSE: Očekuje se oprezno trgovanje, stagnacija Crobexa

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u četvrtak očekuje oprezno trgovanje i stagnacija Crobex indeksa, dok će ulagači pratiti kretanja na svjetskim burzama koje su pod pritiskom jer bi gospodarske štete od koronakrize mogle biti veće nego što se očekivalo.

 Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.

 Crobex indeks oslabio je jučer 0,71 posto, na 1.577 bodova, dok je Crobex10 skliznuo 0,46 posto, na 978 bodova.

 Među sektorskim indeksima, najveći pad zabilježio je Crobexturist, 2,44 posto, dok je najviše porastao indeks prehrambenog sektora, 1,10 posto. 

 Redovni promet dionicama iznosio je 6,3 milijuna kuna, što je za oko 200 tisuća kuna manje nego dan prije.  

 „Skroman trgovinski promet i korekcija glavnih dioničkih indeksa čine kratak sažetak trgovinskog dana na burzi“, kaže Mišo Kalajžić, voditelj službe brokerskog poslovanja u OTP banci.

 Najveći promet, 1,6 milijuna kuna, ostvaren je jučer dionicom Valamar Riviere, a cijena joj je porasla 0,4 posto, na 24,40 kuna.

 S prometom od oko 680 tisuća kuna slijedila je dionica Arena Hospitality grupe, kojoj je cijena stagnirala na 220 kuna.

 Nešto se više trgovalo i dionicama Aris grupe, pri čemu su povlaštene imale promet od 662 tisuće kuna, a redovne 289 tisuća. Pritom je redovno izdanje Adrisa zabilježilo pad cijene za 0,9 posto, na 428 kuna, a povlašteno za 2,6 posto, na 380 kuna.

 Dionicom AD Plastika ostvaren je, pak, promet veći od pola milijuna kuna, a cijena joj je snižena za 1,4 posto, na 139 kuna. 

 Po prometu slijede dvije telekom dionice, Optima telekoma s prometom od 493 tisuće kuna te HT-a 453 tisuće kuna. Pritom je cijena Optime porasla 0,3, a HT-a 0,9 posto.  

 Na Zagrebačkoj se burzi jučer trgovalo s ukupno 37 dionica, pri čemu ih je 12 zabilježilo rast cijene, 19 pad, dok se cijene šest dionica nisu promijenile.

 „Za danas predviđamo stagnaciju u kretanju dioničkih indeksa, pri čemu će smjernice uglavnom stizati s inozemnih tržišta, dok se po pitanju prometa ne očekuju značajnija odstupanja“, kaže Mišo Kalajžić.

 I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 3,34 posto, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,90, a pariški CAC 3,76 posto.

 „Nakon nekoliko pozitivnih dana, indeksi su pretrpjeli oštre korekcije. Ulagači su izrazito pesimistični ususret sezone objava kvartalnih rezultata. Naime, investicijska javnost očekuje loše izvedbe, zbog utjecaja panademije koja je blokirala svjetsko gospodarstvo, no nitko za sada ne može procijeniti nastale štete, niti koliko veliki će biti pad zarada kompanija. Optimizam nije ponudila ni poruka iz MMF-a, da će posljedice koronavirusa za ekonomiju biti daleko veće od financijske krize iz 2008.“, kaže Mišo Kalajžić.

 I na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica znatno pale. Dow Jones skliznuo je 1,86 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,20, a Nasdaq indeks 1,44 posto.

 „Razlog su loši markoekonomski podaci iz američkog gospodarstva, poput velikog pada osobne potrošnje, odnosno prometa u trgovinama, kao i procjena analitičara da će poslovne brojke i zarade kompanija biti znatno manje od prvotnih prognoza. Dodatni uteg bio je i novi pad cijene sirove nafte, budući da se predviđa veće smanjenje potražnje usljed 'paralize' gospodarstva negoli je dogovoreno smanjenje same proizvodnje 'crnim zlatom', pa bi se posljedično pojavili značajni viškovi na tržištima“, zaključuje Mišo Kalajžić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama