ZAGREB

ZSE: Crobex indeksi na putu tjednih gubitaka većih od 7 posto

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj su burzi u petak ujutro Crobex indeksi oštro pali, pa su na putu tjednih gubitaka većih od 7 posto, što je posljedica prelijevanja lošeg raspoloženja sa svjetskih burzi koje su pod pritiskom zbog širenja koronavirusa.

Crobex indeks bio je oko 10,30 sati u minusu 2,35 posto, na 1.855 bodova, skliznuvši na najnižu razinu od lipnja prošle godine.

Crobex10 skliznuo je, pak, 2,5 posto, na 1.112 bodova, najnižu razinu od rujna prošle godine.

Oba indeksa na putu su velikih tjednih gubitaka. Od početka tjedna Crobex je u minusu više od 8, a Crobex10 oko 7,5 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je do 10,30 sati oko 13 milijuna kuna, što je oko tri milijuna više nego jučer u ovo doba.

Oštar pad cijena dionica na Zagrebačkoj burzi posljedica je negativnog raspoloženja na svjetskim burzama, koje su pred najvećim tjednim gubicima od financijske krize 2008. godine.

Zbog širenja koronavirusa u svijetu, američki S&P 500 i europski STOXX 600 indeks zaronili su u područje korekcije, što znači da su pali više 10 posto u odnosu na svoje prethodne rekordne razine.

Od početka tjedna MSCI indeks svih svjetskih burzi potonuo je 9,3 posto, a tako oštar pad nije zabilježen od studenoga 2008. godine.

Nada ulagača da će epidemija koronavirusa, koja je krenula iz Kine, završiti za koji mjesec, a da će se gospodarska aktivnost brzo normalizirati uzdrmana je nakon vijesti koje pokazuju da broj novozaraženih u svijetu raste brže nego u Kini, ponajviše u Južnoj Koreji, Iranu, Italiji...

Vlade širom svijeta, od Australije, preko Irana do Italije, pokušavaju zaustaviti epidemiju, pa zatvaraju škole, otkazuju velike događaje i gomilaju medicinske zalihe.

Analitičari kažu da je teško procijeniti koliko će širenje virusa u svijetu utjecati na globalno gospodarstvo, no sve je jasnije, kažu, da će štete biti veće nego što se još nedavno procjenjivalo.

Pad svjetskih burzi pritisnuo je i Zagrebačku burzu, pa su jutros pale cijene devet od 10 najlikvidnijih dionica.

Najveći promet, 2,6 milijuna kuna, ostvaren je dionicom HT-a, pri čemu joj je cijena pala 2,2 posto, na 173 kune.

S prometom od oko 1,7 milijuna kuna slijedi dionica Valamar Riviere, kojoj je cijena pala više od 3 posto, na 32,70 kuna.

Uz promet od 1,2 milijuna kuna, dionica Kraša pojeftinila je, pak, 1,4 posto, na 700 kuna.

Niti jednom drugom dionicom zasad nije ostvaren promet veći od milijun kuna.

Među 10 najlikvidnijih izdanja, njih devet bilježi pad cijene, a porasla je samo cijena dionice Maistre, za 1,4 posto, na 294 kune.

Među gubitnicama se, pak, ističu povlaštene dionice Adris grupe te dionice Turisthotela i Auto Hrvatske, s padom cijene za više od 3 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter