LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europski ulagači oprezni, čekaju nove vijesti

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim se burzama u četvrtak ujutro trguje oprezno jer ulagači ne žele riskirati uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak i koje bi moglo utjecati na odluke američkog Feda.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,1 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,05 posto, na 7.153 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,10 posto, na 15.834 boda, a pariški CAC 0,05 posto, na 6.759 bodova.

I na azijskim se burzama trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,2 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, na 28.543 boda.

Na tržištima vlada oprez jer su posljednji podaci pokazali da se usporava oporavak najvećih svjetskih gospodarstava od koronakrize, a ulagače zabrinjava i nastavak širenja delta varijante koronavirusa.

S druge strane, podršku tržištima pruža nada da će središnje banke nastaviti voditi labavu monetarnu politiku koja već više od godinu dana potiče rast cijena dionica.

Zbog toga su u fokusu ulagača makroekonomski podaci koji mogu utjecati na odluke središnjih bankara o monetarnoj politici.

Posebno je u fokusu američki Fed. Jučer je agencija za zapošljavanje ADP objavila da je u kolovozu u SAD-u broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za 374.000, znatno manje od očekivanih 600.000.

To pokazuje da se oporavak najvećeg svjetskog gospodarstva usporava i da bi Fed još neko vrijeme mogao zadržati krajnje poticajnu monetarnu politiku.

Iz istog razloga u petak će u fokusu ulagača biti službeno izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje obično znatno utječe na smjer tržišta.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u kolovozu broj zaposlenih povećan za 750.000.

Budu li podaci bolji od očekivanja, to bi moglo izazvati bojazni da će Fed uskoro smanjiti iznose poticaja. Budu li podaci slabiji, to bi moglo značiti da će Fed još neko vrijeme nastaviti tiskati novac dosadašnjim tempom.

„Brojka bliža 400 nego 800 tisuća značila bi da bi Fed mogao pričekati daljnje poboljšanje na tržištu rada i zbog toga odgoditi odluku o smanjenju programa kupnje obveznica s rujna na studeni. Tako proizlazi da bi loša vijest za tržište rada bila dobra vijest za rizičnije investicije”, kaže Rodrigo Catril, strateg u NAB-u.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter