Ilustracija (Snimio Luka Jeličić)
Hrvatska obrtnička komora (HOK) smatra kako obrtniku koji ostvari uvjete za starosnu mirovinu, a nastavi obavljati djelatnost obrta, treba isplatiti puni iznos starosne mirovine, kao i da obrtnicima treba omogućiti da bez naknade zaštitite svoje proizvode na EU razini.
Komora je tijekom svibnja uputila kroz postupak javnog savjetovanja svoje komentare na nacrt Zakona o mirovinskom osiguranju te Zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, ocijenivši oba generalno pozitivnima, uz niz prijedloga koji bi spomenute propise unaprijedili na dobrobit obrtnika, priopćio je HOK u ponedjeljak.
Kažu da podržavaju donošenje novog Zakona o mirovinskom osiguranju, a osobito nove odredbe koje imaju za cilj širenje kruga umirovljenika koji mogu raditi uz istovremenu isplatu mirovine, pri čemu se taj krug širi i na obrtnike za koje se predviđa mogućnost nastavka obavljanja obrtničke djelatnosti.
No u prijedlogu propisa predviđena je u tom slučaju isplata pola iznosa ostvarene mirovine, zbog čega je HOK uputio zahtjev da se obrtniku koji ostvari uvjete za starosnu mirovinu, a nastavi obavljati djelatnost obrta, isplaćuje puni iznos starosne mirovine.
Također, HOK je zatražio i omogućivanje otvaranja obrta nakon ostvarivanja prava na starosnu mirovinu, kao i mogućnost nastavka rada u obrtu koji je obrtniku bio sporedna djelatnost nakon ostvarivanja prava na starosnu mirovinu.
HOK je ukazao i na različit tretman obrtnika u odnosu na njihove zaposlenike u dijelu priznavanja prava na beneficirani staž odnosno staž s povećanim trajanjem.
Tako primjerice obrtnici u djelatnosti cestovnog prijevoza ili ribari nemaju pravo na beneficiju, dok za svoje radnike s kojima rade u istom obrtu imaju i obvezu i mogućnost uplate dodatnih doprinosa radi ostvarivanja prava na staž s povećanim trajanjem. Predloženo je stoga da se ta nejednakost ukloni kroz izmjene posebnog zakona iz tog dijela mirovinskog osiguranja.
"Nova odredba o širenju kruga umirovljenika koji mogu raditi i primati mirovinu je od izuzetne važnosti za obrtnike, na ovaj način se vrednuje njihov rad i pazi na njihov standard te se snažno potiče i podržava obrtništvo, ali i stariji i zaslužni članovi našeg društva. Naravno, uputili smo i niz zahtjeva koji bi dodatno unaprijedili uvjete za život i rad naših obrtnika umirovljenika", kazao je predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil u izjavi koja se prenosi u priopćenju.
Iz HOK-a su pozdravili i donošenje zakona koji će unaprijediti primjenu jedinstvenog sustava zaštite zemljopisnih oznaka za obrtničke i industrijske proizvode na razini Europske unije (EU).
Ukazuju pritom na svoj zahtjev da se naknade troškova postupka propisuju posebnim propisima, uz poštivanje načela razmjernosti kako visina naknada ne bi predstavljala prepreku za obrtnike kao mikro i male proizvođače.
HOK predlaže da se u podzakonskim aktima o naknadama predvide oslobođenja ili smanjene naknade za mikro i male proizvođače, kao i mogućnost elektronske predaje zahtjeva te produženje roka za podnošenje zahtjeva za pokretanje zaštite na EU razini nakon ostvarivanja nacionalnih prava s tri na šest mjeseci.
"Uvažavanjem naših zahtjeva bi se osiguralo da sustav bude inkluzivan i poticajan za sve obrtnike, u skladu s ciljevima EU propisa o jačanju konkurentnosti tradicionalnih proizvoda", rekao je Kratohvil.
Zaštita zemljopisnog podrijetla, kako je rekao, povećava konkurentnost malih proizvođača i olakšava im izlazak na inozemna tržišta, stoga financijske i administrativne barijere za ulazak u sustav trebaju biti minimalne.