(Hina/EPA)
Na europskim se burzama u ponedjeljak ujutro trguje oprezno, pa su cijene dionica blago pale, no u cijelom studenom na putu su dobitaka od oko 15 posto.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,5 posto, nakon što je porastao četiri tjedna zaradom, zbog čega je na putu dobitaka u studenom od gotovo 15 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,30 posto, na 6.348 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,45 posto, na 13.272 boda, a pariški CAC 0,70 posto, na 5.558 bodova.
Posljednjeg dana studenoga ulagači su se odlučili na dobitonosnu prodaju, s obzirom da su u ovom mjesecu cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući vijestima o razvoju cjepiva protiv koronavirusa.
Na Wall Streetu je S&P 500 indeks ovoga mjeseca porastao 11 posto i dosegnuo najviše razine u povijesti, a rekordnu razinu dosegnuo je i MSCI indeks svih svjetskih burzi, nakon što je u studenom porastao 13 posto.
Snažno su porasle i cijene dionica na europskim burzama, unatoč uvođenju strogih restriktivnih mjera za suzbijanje širenja koronavirusa. Tako je u Francuskoj burzovni indeks u studenom skočio oko 21, a u Italiji gotovo 26 posto.
„Čini se da će studeni biti sjajan mjesec za ulagače u dionice, pri čemu Europa predvodi po dobicima”, kaže Rodrigo Catril, analitičar u NAB-u.
No, pitanje je koliko su ti dobici održivi, s obzirom da će restriktivne mjere usporiti oporavak gospodarstava.
„Tržišta su precijenjena, pa postoji rizik od kratkoročne stanke. No, ovo je za tržišta dionica sezonski snažno doba godine, pa ulagači u cijene uračunavaju brzi oporavak gospodarstava iduće godine, zahvaljujući cjepivu i novim poticajnim mjerama vlasti”, kaže Shane Oliver, strateg u tvrtki AMP Capital.
Naime, kako se rast zapadnih gospodarstava usporava zbog brzog širenja koronavirusa, ulagači očekuju da će fiskalne i monetarne vlasti uvesti nove poticajne mjere u borbi protiv koronakrize.
Tako je, primjerice, prošloga tjedna švedska Riksbanka iznenadila ulagače povećanjem programa otkupa obveznica, a sličan potez očekuje se u prosincu i od strane Europske središnje banke.
I na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,4 posto, skliznuvši s rekordne razine.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks jutros oslabio 0,8 posto, na 26.433 boda, pa je skliznuo s najviše razine u 29 godina.
MSCI indeks azijskih burzi osvojio je ovoga mjeseca gotovo 11 posto, dok je japanski Nikkei skočio oko 15 posto.