LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze blago porasle, trgovanje oprezno

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u srijedu ujutro burzovni indeksi blago porasli, drugi dan zaredom, no trguje se oprezno zbog rasta cijena nafte i sirovina zbog čega je inflacija u Britaniji dosegnula najvišu razinu u 30 godina.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,1 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks u plusu 0,34 posto, na 7.501 bodu, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,12 posto, na 14.491 bod, a pariški CAC 0,22 posto, na 6.673 boda.

Najviše su jutros porasle cijene dionica u energetskom sektoru, u prosjeku 0,8 posto, što se zahvaljuje rastu cijena nafte i sirovina.

S druge strane, pale su cijene dionica u bankarskom sektoru, za 0,7 posto, izgubivši dio jučerašnjih dobitaka.

Jutros je objavljeno da je u Britaniji u veljači inflacija dosegnula 6,2 posto na godišnjoj razini, što nije zabilježeno još od 1992. godine, a posljedica je rasta cijena nafte i sirovina.

I na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati u plusu 1 posto i dosegnuo najvišu razinu u tri tjedna.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks skočio 3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,5 i 1,2 posto.

Rast japanskog i hongkonškog indeksa ponajviše se zahvaljuje skoku cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Softbank i Xiaomi.

Ulagačima su privlačne i dionice australskih rudarskih divova, što se zahvaljuje rastu cijena sirovina.

Tako azijska tržišta prate jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu. Dow Jones ojačao 0,74 posto, dok je S&P 500 porastao 1,13 posto, a Nasdaq indeks 1,95 posto.

Ti su indeksi porasli u pet od posljednjih šest dana od kada je američka središnja banka povećala ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, započevši borbu protiv inflacije.

Premda će Fed i idućih mjeseci povećavati kamate, što znači da će porasti troškovi zaduživanja potrošača i mnogih poslovnih sektora, to je pozitivno za banke.

S&P 500 indeks bankarskog sektora skočio je jučer 2,5 posto.

Osim energetskog, i svi ostali najvažniji sektori zabilježili su rast, a najviše tehnološki.

Pritom su porasle cijene dionica svih tehnoloških divova, od Applea, Amazona i Alphabeta do Microsofta i Tesle.

Posljedica je to korekcije cijena nakon što su tjednima bile pod pritiskom.

S&P 500 indeks porastao je jučer 1,4 posto, no i dalje je od početka godine u minusu oko 10 posto.

Premda se žestoki napadi ruske vojske na ukrajinske gradove nastavljaju, rat u Ukrajini posljednjih je dana na tržištima u drugom planu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter