(Hina/EPA)
Tečaj dolara u petak se zadržao nedaleko nove najniže razine u 2,5 godine prema šest najvažnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima i na putu je najvećeg tjednog gubitka u zadnjih mjesec dana, dok investitori za nove smjernice čekaju izvješće o zaposlenosti u SAD-u.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, u petak je skliznuo 0,2 posto u odnosu na dan ranije, na 90,54 boda. Tako je na putu da ovotjedno trgovanje zaključi na gubitku većem od jedan posto.
Tijekom prijepodneva, pak, eurom se trgovalo po 1,2173 dolara, što je 0,2 posto više u usporedbi s prethodnim zatvaranjem. Euro je ovoga tjedna premašio ključnu razinu od 1,2 dolata te je na putu tjednog dobitka većeg od dva posto.
U fokusu tržišta danas su najnoviji podaci s američkog tržišta rada koji bi ulagačima trebali ponuditi bolji uvid u stanje najvećeg svjetskog gospodarstva. Analitičari očekuju da će najnovije izvješće za studeni pokazati daljnji rast broja zaposlenih, premda slabiji u odnosu na prethodne mjesece.
Dobre vijesti o cjepivima protiv Covida-19 posljednjih su dana ohrabrivale investitore i poticale veću sklonost riziku, pa su jačale valute koje percipiraju rizičnijima, dok su potezi američke središnje banke Fed oslabili dolar.
"Tečaj eura drži se iznad 1,21 dolara po prvi put od proljeća 2018., unatoč činjenici da je ostalo svega tjedan dana do sjednice Europske središnje banke (ECB) na kojoj se očekuju nove poticajne mjere”, rekla je analitičarka Rabobanka Jane Foley.
Funtom se tijekom prijepodneva trgovalo po 1,3447 dolara, više-manje nepromijenjenom tečaju u odnosu na prethodno zatvaranje. U fokusu tržišta i dalje su pregovori Britanije i Europske unije o trgovinskim odnosima nakon brexita, a koji su sada u ključnoj fazi.