LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolar blizu najnižih razina u četiri tjedana

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Tečaj dolara u četvrtak se zadržao blizu najnižih razina u četiri tjedana prema šest najvažnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima pod utjecajem naznaka da Fed neće žuriti sa zaoštravanjem monetarne politike.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio u minusu od 0,05 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije, na 92,407 bodova.

Drži se tako blizu najniže razine u četiri tjedana od 92,376 bodova, na koje je kliznuo dan ranije nakon što je agencija za zapošljavanje ADP objavila da je u kolovozu broj zaposlenih u američkom privatnom sektoru porastao za 374 tisuće, osjetno manje od očekivanih 600 tisuća.

Istodobno, tečaj eura ojačao je pak 0,12 posto prema dolaru, na 1,1851 dolara te se kreće nadomak najviše razine od početka kolovoza, od 1,1856 dolara.

Tečaj dolara prema jenu nije zabilježio znatnije promjene u odnosu na zatvaranje dan ranije te se oko podneva kretao nadomak razine od 110 jena.

Jačanju zajedničke europske valute pripomogle su najnovije izjave guvernera njemačke središnje banke Jensa Weidmanna, koji je upozorio na inflacijski rizik i pozvao na usporavanje programa kupnji obveznica u Europskoj središnjoj banci (ECB). Za tjedan dana tržišta će stoga pažljivo pratiti poruke sa sjednice ECB-a radi daljnjih smjernica u vezi poticaja.

No, trenutno su u fokusu tržišta ključni podaci američke vlade o zaposlenosti u kolovozu, posebno nakon  jučerašnjih novih podataka agencije ADP o zapošljavanju u SAD-u koji su razočarali investitore.

Prema anketi koju je Reuters proveo među ekonomistima, u američkom bi gospodarstvu u kolovozu moglo biti otvoreno oko 728 tisuća novih radnih mjesta. Međutim, očekivanja na tržištu kreću se u širokom rasponu, od 375 tisuća do 1,02 milijuna, a slabiji podaci iz ADP-a daju naslutiti da bi brojke mogle biti slabije.

Ako podaci s tržišta rada, koje bi američka vlada trebala objaviti u petak, budu slabi, to bi moglo biti pozitivno za rizičnu imovinu jer bi ublažilo pritiske na američki Fed da ranije nego se očekuje počne smanjivati poticaje, mišljenja su analitičari.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter