ZAGREB

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolar blago oslabio, ulagače zabrinjava delta soj

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta u utorak blago pala jer zbog slabijih nego što se očekivalo pokazatelja iz američkog gospodarstva i širenja delta soja koronavirusa ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,05 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,08 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0,15 posto, na 109,15 jena.

Američka je valuta blago oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1880 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1875 dolara.

Prošloga je tjedna dolarov indeks oslabio gotovo 0,9 posto jer su, nakon poruka čelnika Feda s redovne sjednice da nastavljaju voditi poticajnu monetarnu politiku, splasnule špekulacije da bi središnja banka mogla zaoštriti monetarnu politiku prije nego što se očekuje.

I u prva dva dana ovoga tjedna dolar je pod blagim pritiskom jer je ulagače zabrinulo usporavanje oporavka američkog gospodarstva od koronakrize.

Jučer objavljeni podaci pokazali su da je, doduše, proizvodna aktivnost porasla i u srpnju, ali je rast usporen drugi mjesec zaredom.

Uz to, širenje delta soja koronavirusa u svijetu moglo bi dovesti do novih restriktivnih mjera, a time i do daljnjeg usporavanja oporavka svjetskog gospodarstva.

Zbog toga je splasnula sklonost ulagača prema riziku, dok su ojačale valute koje se smatraju sigurnijima u nesigurna vremena, kao što su japanski jen i švicarski franak.

„Tržište je malo manje sklono riziku, pri čemu padaju prinosi na obveznice. Oprez je posljedica i širenja delta varijante u mnogim zemljama, čak i u Kini”, kaže Yukio Ishizuki, strateg u tvrtki Daiwa Securities.

Delta soj širi se i u SAD-u, no tamošnje vlasti odbacuju mogućnost uvođenja strožih restriktivnih mjera.

„U konačnici, ništa ne možemo učiniti nego čekati hoće li ili ne širenje delta soja utjecati na političke stavove američke središnje banke”, kaže Kazushige Kaida, direktor u State Street Bank.

Ulagači su oprezni i zbog toga što će u petak biti objavljeno izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje obično znatno utječe na smjer tržišta.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u srpnju broj zaposlenih porastao za 926.000, što bi bio najveći rast u 11 mjeseci, a da je stopa nezaposlenosti pala s 5,9 na 5,7 posto.

Christopher Waller, guverner Feda, kazao je jučer da bi središnja banka mogla početi smanjivati poticaje gospodarstvu do listopada, ako u iduća dva mjeseca broj zaposlenih poraste za 800.000 do milijun.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter