(Snimio Davorin Višnjić / Pixsell)
Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) u petak je poručila kako se protivi izjavi ministra gospodarstva Ante Šušnjara koji je najavio popuštanje propisa o prodaji ispod nabavne cijene, istaknuvši kako Šušnjar tom izjavom potiče uvoz hrane i radi na štetu poljoprivrednika i prehrambene industrije.
Šušnjar je u četvrtak najavio popuštanje propisa o prodaji ispod nabavne cijene, čime bi se trgovcima ona omogućila bez rizika od sankcija.
"Umjesto da radi na sukreiranju strategije prehrambene sigurnosti kao i sve europske kolege, te zaštiti i podizanju konkurentnosti lokalne proizvodnje, ministar Šušnjar je izabrao napad na domaće poljoprivrednike i stao u zaštitu najjače karike u lancu", ističe HPK u današnjem priopćenju.
Prodaja robe ispod nabavne cijene u trgovinama, kao navodi, štetna je za dobavljače, najčešće OPG-ove, ali i za male trgovce, kompletnu prehrambenu industriju te u konačnici i za same građane, jer smanjuje izbor i dugoročno dovodi do povećanja cijena.
"Uvođenje zaštitne, odnosno minimalne cijene proizvoda nužno je za očuvanje tržišta i prava proizvođača", poručuje HPK.
Predsjednik HPK Mladen Jakopović je kazao kako bi kao primjer trebale poslužiti prakse drugih država koje su propisivanjem kvalitete osnovnih proizvoda eliminirale nelojalnu konkurenciju i bolje pozicionirale domaći proizvod.
"Ako trgovački lanci žele snižavati cijene, neka to čine, ali ne na štetu poljoprivrednika", rekao je Jakopović.
Podsjetio je kako je ugovorom o osnivanju Europske unije predviđeno povećanje produktivnosti i osiguranje pravednog životnog standarda za poljoprivrednike.
"Cilj je stabilizirati tržišta, osigurati dostupnost zaliha i održive, razumne cijene za potrošače. Odluke ne smiju ići na štetu primarnog sektora ili građana“, izjavio je Jakopović.
HPK podsjeća kako je Šušnjar izjavio da će promptno reagirati kako bi se omogućilo svima onima koji žele prodavati proizvode jeftinije, bilo da nekada idu i ispod nabavne cijene. To je objasnio činjenicom kako se mora razumjeti trgovinu i njezinu propulzivnost jer je nekad bolje da se neke stvari prodaju, možda i ispod cijene, nego da propadaju.
Napominjući kako Zakon o nepoštenim trgovačkim praksama nije u nadležnosti Ministarstva gospodarstva već Ministarstva poljoprivrede, HPK poručuje kako će "učiniti sve da resorno Ministarstvo poljoprivrede odmah reagira i ne dozvoli da se usvoje ovakvi propisi koji idu na štetu hrvatske poljoprivrede i proizvodnje hrane".
Komore je ponovo upozorila kako na hrvatsko tržište dolaze proizvodi iz uvoza koji se prodaju ispod nabavne cijene, čime se na tržištu stvara nered, te u sezoni kada na tržište dolazi domaća proizvodnja trgovački lanci i uvoznici uvoze tržišne viškove drugih država, najčešće slabije kakvoće. Tako se onemogućava prisutnost domaće proizvodnje na policama trgovina, istiskuje ih se i daje prednost uvoznoj robi, dok se istovremeno poljoprivrednike pritišće da snižavaju svoje cijene ispod cijene proizvodnje.
"Ministar gospodarstva trebao bi znati da je Hrvatska prošle godine imala rekordan uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda koji je eksplodirao i premašio 6,5 milijardi eura, pri čemu nam je deficit u razmjeni u ovom sektoru došao na 2,5 milijarde eura. Ako je Ministarstvu u interesu da izgubimo i preostali dio, ionako sve manje poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije, onda možemo razumjeti ovakve odluke, koje prema našem mišljenju samo idu na štetu hrvatskih poljoprivrednika i domaće proizvodnje. One su protivne i stalno isticanoj strateškoj odrednici države kako je proizvodnja hrane od nacionalne važnosti", rekao je Jakopović.