(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta u ponedjeljak blago pala, a trguje se oprezno jer se čekaju izvješća, posebice s američkog tržišta rada, koja bi mogla utjecati na odluku američke središnje banke o monetarnoj politici.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,08 bodova, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 92,11 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 109,65 na 109,70 jena.
No, američka je valuta blago oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1875 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,1870 dolara.
Prošloga je tjedna dolarov indeks oslabio gotovo 0,9 posto jer su, nakon poruka čelnika Feda s redovne sjednice da nastavljaju voditi poticajnu monetarnu politiku, splasnule špekulacije da bi središnja banka mogla zaoštriti monetarnu politiku prije nego što se očekuje.
Predsjednik Feda Jerome Powell poručio je da bi se situacija na tržištu rada trebala dodatno poboljšati prije nego što središnja banka počne ukidati poticajne mjere, koje je uvela na početku prošle godine kako bi suzbila koronakrizu.
Zbog toga je dolarov indeks zaronio na najniže razine u mjesec dana.
Ipak, krajem tjedna nadoknadio je dio prethodnih gubitaka, nakon što je James Bullard, predsjednik odjeljka Feda u St. Louisu, kazao da bi Fed trebao početi smanjivati svoj program kupnje obveznica, koji mjesečno iznosi 120 milijardi dolara, i to prilično oštro kako bi se program okončao u prvim mjesecima iduće godine.
A to bi otvorilo prostor za povećanje kamata iduće godine, ako bude potrebno, kazao je Bullard.
No, to će ovisiti o situaciji u najvećem svjetskom gospodarstvu. Stoga se s oprezom čekaju novi makroekonomski pokazatelji, posebice oni s tržišta rada, koji će biti objavljeni u petak.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u srpnju broj zaposlenih porastao za 926.000, što bi bio najveći rast u 11 mjeseci, a da je stopa nezaposlenosti pala s 5,9 na 5,7 posto.
„To će izvješće biti najvažnije ovoga tjedna. Ako doista broj zaposlenih poraste za milijun, tada bi ojačali pozivi da Fed u rujnu najavi smanjenje programa kupnje državnih obveznica”, piše Chris Weston, direktor istraživanja u brokerskoj kući Pepperstone, u osvrtu na situaciju na tržištima.
Snažno izvješće o zapošljavanju podržalo bi, piše, jačanje dolara, a slabije od očekivanja bi ga pritisnulo.