TOKYO

SVJETSKA TRŽIŠTA: Azijske burze skliznule s rekordnih razina

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica blago pale, nakon četiri dana rasta, pa su skliznule s najviših razina u povijesti, a pale su i cijene nafte.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,2 posto, nakon što je u petak dosegnuo najvišu razinu u povijesti.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju pale 0,5, a u Hong Kongu 1,4 posto. U Južnoj Koreji i Australiji porasle su, pak, između 0,2 i 0,6 posto.

Na samom početku današnjeg trgovanja većina azijskih burzovnih indeksa bila je na dobitku, zahvaljujući novim rekordnim razinama cijena dionica na Wall Streetu.

U petak su, naime, i S&P 500 i Dow Jones indeks dosegnuli nove najviše razine u povijesti jer ulagači očekuju da će Kongres uskoro dogovoriti novi paket poticajnih gospodarskih mjera vrijedan oko 908 milijardi dolara.

No, jutros je terminski S&P 500 indeks u blagom minusu jer ulagače zabrinjava daljnji brzi rast broja novozaraženih, hospitaliziranih i umrlih od koronavirusa.

Posljednjih tjedana svjetske su burze snažno rasle, zahvaljujući nadi ulagača da će se uskoro, zahvaljujući cijepljenju protiv covida-19, gospodarske aktivnosti u svijetu normalizirati.

Ovoga tjedna cijepljenje će početi u Britaniji, a očekuje se da će do kraja mjeseca započeti i u SAD-u.

Zahvaljujući tome, azijski MSCI indeks trenutno je na dobitku od početka godine oko 16 posto, pa je na putu najvećeg godišnjeg skoka od 2017. godine, kada je porastao 33 posto.

„Cjepivo će prekinuti vezu između mobilnosti i stope infekcije, što bi iduće godine moglo omogućiti rast svjetskog gospodarstva za 4,7 posto, najviše u više od dva desetljeća”, pišu analitičari JPMorgana u osvrtu na situaciju na tržištima.

No, nisu svi uvjereni da će oporavak gospodarstva ići glatko.

„Najave novih poticajnih gospodarskih mjera i skorašnji početak cijepljenja protiv covida-19 zasjenjuju kratkoročne ranjivosti. No, svjetsko gospodarstvo još nije izašlo iz šume. Rekordan broj novozaraženih u SAD-u i slabost tamošnjeg tržišta rada ukazuju na rizike po oporavak”, piše Vishnu Varathan, strateg u banci Mizuho, u osvrtu na situaciju na tržištima.

Ulagače je ponešto zabrinula i vijest da Washington priprema sankcije za barem desetak kineskih dužnosnika zbog njihove uloge u suzbijanju političke oporbe u Hong Kongu.

Zbog toga su jutros cijene dionica na kineskim tržištima pale, unatoč znatno boljim podacima o rastu kineskog izvoza u studenom nego što se očekivalo.

„Tržište se plašilo da bi predsjednik na odlasku Donald Trump mogao još jednom udariti po Kini prije odlaska, pa je ta vijest uznemirila ulagače. No, Trump uskoro odlazi”, kaže Kyle Rodda, strateg u tvrtki IG Markets.

Dolar blago ojačao prema košarici valuta

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta jutros blago porasla, nakon što je prošloga tjedna skliznula na najnižu razinu od travnja 2018. godine.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 90,70 bodova, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 90,50 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo sa 104,15 na 104,05 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,2130 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,2120 dolara.

Cijene nafte pale

Cijene su nafte, pak, jutros pale, nakon što su prošloga tjedna porasle više od 1,5 posto, što je bio peti tjedan zaredom kako su porasle.

Na američkom je tržištu cijena barela skliznula 0,6 posto, na 46,02 dolara, a na londonskom tržištu 0,5 posto, na 48,99 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter