(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama cijene dionica pale i u petak, na početku novog tromjesečja, nakon što su u proteklom kvartalu izgubile oko 10 posto zbog usporavanja rasta gospodarstava i povećanja kamata u svijetu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,9 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Južnoj Koreji skliznule između 0,2 i 1,3 posto. U Australiji su, pak, blago porasle, dok se u Hong Kongu zbog praznika ne radi.
Na samom početku trgovanja većina tih indeksa bila je u pozitivnom području jer su ulagači bili optimističniji na početku novog kvartala, nakon što su u prethodnom cijene dionica oštro pale.
No, entuzijazam je ubrzo splasnuo, pa su indeksi izgubili početne dobitke.
Ulagače nisu osobito ohrabrili novi podaci koji ukazuju na rast proizvodne aktivnosti u Kini, što pokazuje da se drugo po veličini svjetsko gospodarstvo oporavlja, nakon što je mjesecima bilo pod pritiskom zbog borbe protiv koronavirusa.
Gospodarski podaci iz Japana nisu baš ohrabrujući, premda tamošnja središnja banka već dulje vrijeme vodi izuzetno poticajnu monetarnu politiku i poručuje da će nastaviti tim putem sve dok se situacija u gospodarstvu ne poboljša.
Loše raspoloženja na burzama ponajviše je posljedica usporavanja rasta globalnog gospodarstva jer mnoge središnje banke u svijetu zbog visoke inflacije podižu kamatne stope. A to negativno utječe na rizičnije investicije.
Ulagače je razočarao i jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu. Dow Jones oslabio je 0,82 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,88, a Nasdaq indeks 1,33 posto.
Tako je mjesec lipanj na najvećoj svjetskoj burzi završen u sumornom raspoloženju. Sva tri indeksa zabilježila su pad i u cijelom drugom tromjesečju, a dva kvartala uzastopnog pada S&P 500 i Dow indeksa ne pamte se od 2015. godine.
U cijelom prvom polugodištu Dow Jones potonuo je, pak, više od 15 posto, S&P 500 više od 20, a Nasdaq indeks gotovo 30 posto.
To je za S&P 500 indeks najlošije prvo polugodište od 1970. godine, za Dow Jones od 1962., a za Nasdaq najgore od kada postoji.
Dolar oslabio, cijene nafte blago pale
A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala, nakon višednevnog rasta.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 104,94 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,02 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 136,55 na 135,15 jena.
No, američka je valuta stabilna u odnosu na europsku, pa se cijena eura kreće oko 1,0455 dolara, kao i jučer u ovo doba.
Cijene su nafte, pak, dodatno pale jer se trgovci plaše da će usporavanje rasta svjetskog gospodarstva izazvati slabljenje potražnje za 'crnim zlatom'.
Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je 0,10 posto, na 108,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,37 posto, na 105,40 dolara.