U sjeni revolucije 

Tisuće Čeha i Slovaka na ulicama: 35 godina nakon Baršunaste revolucije strahuju da je demokracija opet u opasnosti

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


Obilježavajući godišnjicu Baršunaste revolucije 1989., kojom su okončana desetljeća komunističke vladavine u bivšoj Čehoslovačkoj, tisuće Čeha i Slovaka u ponedjeljak je izašlo na prosvjede kako bi upozorili da su demokratske vrijednosti ponovno ugrožene.

Dana 17. studenog 1989. čehoslovački komunisti su krenuli na mirni marš u središtu Praga, što je izazvalo odgovor koji je srušio proruski režim nakon četiri desetljeća diktature.

Ta nenasilna revolucija vratila je demokraciju Čehoslovačkoj koja se četiri godine kasnije, 1993.,  podijelila na Češku i Slovačku. Obje zemlje kasnije su se pridružile Europskoj uniji i NATO-u, no mnogi se boje da su prozapadne, demokratske perspektive danas ugrožene.

U Slovačkoj su se tisuće ljudi okupile u glavnom gradu Bratislavi i drugim gradovima na skupovima koje su organizirale oporbene stranke i građanske skupine prosvjedujući protiv onoga što smatraju demokratskim nazadovanjem i proruskom politikom premijera Roberta Fica.

"Fico napada neovisne institucije, kulturu, medije... baš kao što su to činili komunisti", rekao je okupljenima vođa oporbene Demokratske stranke Jaroslav Nad, dodavši da ih Fico udaljava od demokratskog svijeta.

Fico na optužbe uzvraća riječima da brani demokratske vrijednosti i nacionalni suverenitet te ispravlja nepravde koje je njemu i saveznicima nanijela prethodna vlada.

Fico (61), bivši komunist, služi svoj četvrti mandat zahvaljujući podršci krajnje desne Slovačke nacionalne stranke (SNS).

Na češkim izborima održanim 3. i 4. listopada pobijedila je populistička stranka ANO milijardera i bivšeg premijera Andreja Babiša, koji pokušava formirati vladu sa saveznicima, uključujući krajnje desničarsku stranku skeptičnu prema EU i NATO-u.

Tisuće ljudi, mašući zastavama Češke, EU-a i Ukrajine, okupilo se na Starogradskom trgu u Pragu u znak prosvjeda protiv Babiša, za kojeg kritičari kažu da je u sukobu interesa koji proizlazi iz njegovih golemih poslovnih udjela.

Prosvjednici su također kritizirali prijedloge o smanjenju pomoći Ukrajini i preuzimanju veće kontrole nad javnim medijima i financiranjem nevladinih organizacija.

"Vlada koja će vjerojatno biti formirana želi olabaviti naše veze s civiliziranim svijetom, sa zapadnom Europom i s Europskom unijom", rekao je inženjer Martin Leska na skupu u Pragu.

Babiš je rekao da će riješiti pitanje sukoba interesa nakon što bude imenovan za premijera, ali nije rekao kako. To je izazvalo sukob s predsjednikom Petrom Pavelom koji je rekao da Babiš, jedan od najbogatijih Čeha, mora izabrati između uloge poduzetnika i političara. 

"Ako Andrej Babiš ne uspije nadići svoj sukob interesa, njegovm bi imenovanjem pridonio stvaranju protuzakonite situacije" rekao je prozapadni češki predsjednik, bivši general NATO-a.

Pavel je rekao da bi za pobjedničku stranku bilo najbolje da za mjesto premijera imenuje drugog kandidata. 

Također bivši komunist, 71-godišnji Babiš je optužen za prijevaru s europskim subvencijama. No, on to poriče i osuđuje kampanju blaćenja.

Stranka Andreja Babiša, milijardera kritičnog prema Europskoj uniji i NATO-u, u listopadu je pobijedila na parlamentarnim izborima s 34,5 posto glasova. 

Babiš je već bio premijer od 2017. do 2021. godine, a tada je prepustio kontrolu na svojim tvrtkama zakladi koju je u međuvremenu raspustio, te sada odbija pojasniti hoće li ponoviti taj manevar.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama