ZAGREB

Iz Programa ruralnog razvoja na raspolaganju više od 2,4 milijarde kuna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ministarstvo poljoprivrede u srijedu je izvijestilo da je u 2021. godini za korisnike Programa ruralnog razvoja osigurano više od 2,4 milijarde kuna bespovratnih sredstava, od čega više od četvrtine iznosa, odnosno 620 milijuna kuna, za primarnu poljoprivrednu proizvodnju.

Ministarstvo i u 2021. nastavlja s dodjelom bespovratnih sredstava iz Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014.-2020. kroz 27 natječaja, navode u priopćenju podsjećajući da je glavni cilj programa povećanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvođača i prerađivača.

"Poseban naglasak stavit će se na osiguravanje samodostatnosti odnosno primarnu poljoprivrednu proizvodnju, prvenstveno kroz ulaganja u modernizaciju i povećanje obima proizvodnje, za koju je osigurano više od četvrtine ukupnog iznosa, odnosno 620 milijuna kuna", ističe se u priopćenju.

Dio osiguranih sredstava, kako napominju, usmjerit će se i na šumarski sektor, jačanje društvene infrastrukture te sprječavanje daljnje depopulacije ruralnih područja.

Za daljnje povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednih proizvoda osigurano je 300 milijuna kuna, čijim će se ulaganjem u preradu poljoprivrednih proizvoda, posebice izgradnju, rekonstrukciju i opremanje preradbenih kapaciteta, osigurati izgradnja prijeko potrebnih modernih kapaciteta za preradu mlijeka, mesa, voća i povrća te žitarica i uljarica.

Također, za mlade poljoprivrednike i mala poljoprivredna gospodarstva osigurano je 300 milijuna kuna, a za povećanje broja samoodrživih poljoprivrednih gospodarstava 230 milijuna kuna za korištenje obnovljivih izvora energije.

Pokretanje i razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti na poljoprivrednom gospodarstvu u ruralnim područjima će se sufinancirati s 140 milijuna kuna, a za ulaganja u temeljnu društvenu infrastrukturu u ruralnim područjima osigurano je dodatnih 200 milijuna kuna.

Tim će se sredstvima, kako pojašnjavaju iz Ministarstva, financirati lokalne tržnice te druge vrste društvene infrastrukture za koju je lokalno stanovništvo pokazalo najveći interes.

Poseban naglasak stavit će se i na ulaganja u šumarski sektor, brigu o šumskom eko sustavu i njegovu dostupnost cjelokupnoj populaciji, kao i na aktivnosti vezane za povećanje vrijednosti degradiranih šumskih struktura i njihovu konverziju u kvalitetniju masu koja u većoj mjeri pomaže vezanju ugljika iz atmosfere.

Tako su sredstava u iznosu od 410 milijuna kuna osigurana za modernizaciju tehnologija, strojeva, alata i opreme u pridobivanju drva i šumsko-uzgojnim radovima kao i predindustrijskoj preradi drva, navodi se u priopćenju.

Dodatna sredstva za obnovu poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala te ugovaranje osiguranja na raspolaganju su korisnicima kojima su prirodne nepogode uništile njihov proizvodni potencijal, ali i onima koji su pretrpjeli znatnije štete uslijed bolesti koje su zahvatile određene poljoprivredne kulture.

Iz Ministarstva napominju i kako će se poseban naglasak staviti na ulaganja u inovacije i inovativne tehnologije te neproduktivna ulaganja poput uklanjanja invazivnih stranih vrsta, kupnje električnog pastira, psa tornjaka, izgradnje nastambi za stoku, ali i financiranje rada i provedbe projekata operativnih skupina.

Kroz financiranje udruživanja u proizvođačke organizacije, uspostavu kratkih lanaca opskrbe, sudjelovanje i promoviranje proizvoda u sustavima kvalitete te očuvanje i korištenje genetskih resursa u poljoprivredi, osigurat će se veća konkurentnost i prepoznatljivost na tržištu, dok će se projekti s naglaskom na lokalne potrebe i dalje financirati lokalnim akcijskim grupama (LAG-ovima) za provedbu lokalnih razvojnih strategija, zaključuje se u priopćenju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter