(Hina/EPA)
Regionalni uredi Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) iz Varaždina i Splita u srijedu su poručili da se mjere relaksacije trebaju uvoditi decentralizirano, tj. da županije sa stabilnijim epidemiološkim slikama s njima mogu krenuti ranije, kao i da treba "pokrenuti reset gospodarstva i provesti reforme".
U odvojenim priopćenjima se podsjeća da je HUP putem svojih regionalnih ureda uputio apel svim županijama da ne zaustave investicije i da se u javnoj nabavi što je više moguće, barem u visini od 60 posto, okrenu lokalnim poduzetnicima.
Također, s ciljem pokretanja gospodarstva, apeliraju prema rukovodećima da se mjere krenu popuštati u županijama sa stabilnijim epidemiološkim slikama.
Iz Regionalnog ureda HUP-a Varaždin ističu kako je ta regija pretežito industrijska, izvozno orijentirana te je, iako djelatnosti vezane uz proizvodnju nisu bile izravno izuzete u svom djelovanju, bila potrebna brza prilagodba na novonastale uvjete.
Posljedice poremećenog lanca vrijednosti rezultirat će u povećanju troškova i smanjenju produktivnosti, a većina poslodavaca smatra kako će gubici zbrajati barem dvije godine.
“Smatramo kako je ovom krizom pogođen svaki poslovni subjekt, najviše oni kojima je u potpunosti obustavljen rad, no u smislu solidarnosti i zbog brzine oporavka se svima treba pružati podrška, što je Vlada i učinila potporama kroz setove mjera koje su pružile potrebnu stabilnosti", kazala je direktorica HUP Regionalnog ureda Varaždin Sanja Ostroški.
Istu fleksibilnost, brzinu i razumijevanje očekuje u donošenju daljnjih odluka vezanih uz relaksaciju mjera i vraćanja funkcioniranja društva, a u HUP-u smatraju da bi se mjere trebale uvoditi decentralizirano.
“Ne smijemo paralizirati cijeli sustav i čekati dok se stanje svugdje poboljša. Ako uz ukidanje restrikcija bude potrebno i daljnje smanjenje troškova i tu očekujemo maksimalni angažman javnog sektora. Privatni sektor ne može samostalno iznjedriti teret krize. Država, regionalne i lokalne samouprave su još uvijek na potezu, ako se želi brži oporavak i to ovaj puta ne samo privremenim mjerama ukidanja nameta, pogotovo parafiskalnih, odgodama davanja i plaćanja, nego dubokom analizom i rezovima nepotrebnih davanja i troškova", poručila je Ostroški.
Turizmu će trebati pet godina da se vrati u stanje u kojem je bio
Iz HUP Regionalnog ureda Split upozoravaju da je turistički sektor najviše pogođen posljedicama epidemije, a situacija u Dalmaciji je posebno zabrinjavajuća.
"Dugogodišnji nemar u strateškom promišljanju razvoja regije i prepuštanje stihiji, sada nam dolazi na naplatu, jer će turizmu trebati pet godina da se vrati u stanje u kojem je bio", istaknula je direktorica Regionalnog ureda Split Vesna Ivić-Šimetin.
Upozorava kako je nautički turizam blokiran, mnoge čarter kompanije opterećene leasingom zbog nabavke novih brodova a moraju vraćati avansne uplate rezervacija te plaćati račune za vezove.
S druge strane, marinama stiže naplata koncesija, kafići, restorani na područjima marina ne rade i nemaju prometa od kojeg bi platili marinama. Također, mnoge su marine imale znatna ulaganja u koncesije koje im sada istječu, a iste probleme s koncesijama imaju i mala brodogradnja i servisne luke, navodi Ivić-Šimetin.
"Uz činjenice da od turizma ne možemo ove godine očekivati ni da pokrije svoje vlastite troškove te očekivani bankrot avio kompanija, smjesta se mora pokrenuti reset gospodarstva. Epidemija je uništila i sve uslužne djelatnosti. Upravo ova kriza ponovo je ukazala na ovisnost o uvozu i potkapacitiranost hrvatske poljoprivrede i proizvodnje. Međutim, svaka kriza je i prilika", poručuje Ivić-Šimetin.
Iz HUP-a pozdravljaju digitalizaciju državne uprave, ali ističu i kako je sada vrijeme da se pokrenu dugo očekivane reforme - smanjenje troškova države, reorganizacija i smanjivanje jedinica lokalne uprave i samouprave i druge uštede, kako bi se mogli ukidati i smanjivati parafiskalni nameti.