(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i prošloga tjedna, četvrtoga zaredom, dok je euro pod pritiskom jer se očekuje da će američka središnja banka povećati kamatne stope prije europske.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 1 posto, na 96,03 boda, a u jednom je trenutku dosegnuo i 96,26 bodova, najvišu razinu od srpnja 2020. godine.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao 0,10 posto, na 113,99 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, za 1,4 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,1290 dolara, blizu najniže razine od srpnja prošle godine.
Jačanje dolara zahvaljuje se očekivanjima investitora da će kamatne stope u SAD-u biti povećane ranije nego što se očekivalo.
Posljednji podaci pokazuju da potrošnja Amerikanaca i dalje snažno raste, što bi moglo dodatno podržati inflaciju.
Inflacija u SAD-u dosegnula je najviše razine u posljednjih 30 godina i već se pet mjeseci kreće iznad 5 posto, znatno iznad ciljane razine američke središnje banke od 2 posto.
Ulagači se plaše da bi zbog rasta cijena sirovina i poremećaja u nabavnim lancima visoka inflacija mogla potrajati dulje nego što su se mnogi, uključujući Fed, nadali.
A to bi moglo natjerati središnju banku na povećanje ključnih kamatnih stopa prije nego što se očekivalo.
Fed iduće godine povećava kamate u dva navrata?
Dužnosnici Feda u posljednje vrijeme šalju različite poruke.
Tako je James Bullard, predsjednik ogranka Feda u St. Louisu, kazao da bi Fed trebao zauzeti čvršći stav po pitanju inflacije, dok je Mary Daly, predsjednica Feda u San Franciscu, pozvala na strpljenje po pitanju kamata jer smatra da će rast inflacije biti privremen.
Riječju, još nije sasvim jasno hoće li se inflacija dulje vrijeme zadržati na visokim razinama ili je njezin rast privremen.
Na tržištima se sada s velikom vjerojatnošću računa s povećanjem kamatnih stopa u SAD-u u lipnju iduće godine, nakon čega bi uslijedilo još jedno povećanje u studenome.
"Tržišta pretpostavljaju da će ključna kamatna stopa biti podignuta u drugoj polovini iduće godine”, rekla je valutna analitičarka Commerzbanka Antje Praefcke.
A to podržava procjene da bi dolar mogao dodatno ojačati u idućoj godini.
"Mišljenja smo da bi Fedovo zaoštravanje monetarne politike u uvjetima usporavanja globalnog rasta trebalo ići na ruku američkom dolaru u 2022. godini”, napisali u izvješću analitičari u banci UBS.
ECB neće iduće godine povećati kamate?
Euro je, s druge strane, pod pritiskom jer Europska središnja banka poručuje da vjerojatno u idućoj godini neće povećati kamate.
Inflacija u eurozoni oslabit će i Europska središnja banka ne bi je trebala kočiti strožom monetarnom politikom jer će naštetiti oporavku gospodarstva od koronakrize, izjavila je u petak šefica ECB-a Christine Lagarde.
Inflacija u eurozoni dosegnula je u listopadu 4,1 posto, najvišu razinu u nešto više od 13 godina. No, u ECB-u procjenjuju da će rast cijena usporiti u idućoj godini, na 2,2 posto.
"Kada očekujete da će inflatorni pritisak oslabiti - a u ovom trenutku to se očekuje - ne bi bilo logično da reagirate zaoštravanjem (monetarne) politike. Zaoštravanje bi utjecalo na gospodarstvo nakon što (cjenovni) šok oslabi", izjavila je šefica ECB-a.
Pritiske na slabljenje eura izazvala je u petak i vijest da Austrija uvodi opće mjere ograničenja kretanja, a da Njemačka ne isključuje mogućnost da slično postupi.
To bi moglo dodatno usporiti oporavka gospodarstva eurozone od koronakrize.