LONDON

Naznake slabe potražnje zadržale cijene nafte ispod 80 dolara

| Autor: Hina
Ilustracija (Unsplash)

Ilustracija (Unsplash)


Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima ispod razine od 80 dolara, budući da su ulagače zabrinule naznake slabe potražnje u SAD-u i posustajanja gospodarskog rasta u Kini, najvećem svjetskom uvozniku.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i iznosila je 79,70 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom s rokovima isporuke u rujnu trgovalo pod 75,61 dolar.

Trgovce je zabrinuo skroman pad zaliha sirove nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za samo 700 tisuća barela, prema podacima državne uprave za energetiku (EIA), unatoč vrhuncu sezone vožnje.

„Jučerašnje izvješće američke EIA-e o zalihama nafte razočaralo je one koji su se nadali inspiraciji”, zaključili su analitičari PVM Oila.

Naznake slabe potražnje u SAD-u nadovezale su se na, kako smatraju analitičari, neočekivano slabašan rast kineskog BDP-a u drugom tromjesečju, za 6,3 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Prognozirali su da će podaci pokazati rast nešto snažniji od sedam posto. 

Kineski uvoz nafte poskočio je u lipnju gotovo za 50 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, kada su još na snazi bile stroge mjere suzbijanja covida 19. Uvoz nafte iz Rusije dosegnuo je najvišu razinu u povijesti, pokazalI su u četvrtak podaci kineske carinske uprave.

Kineske zalihe približile su se pak najvišoj razini otkada se prikupljaju podaci, vjerojatno zbog kupnje ruske nafte po povoljnijim cijenama, nagađaju trgovci. 

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i Međunarodna agencija za energiju (IEA) očekuju da će kineska potražnja rasti i u drugoj polovini godine i da će zadržati ulogu glavnog pokretača globalnog rasta.

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u srijedu poskupio za 1,13 dolara, na 81,46 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter