(Press)
Američke carine od 30 posto na robu iz Europske unije mogle bi smanjiti talijanski BDP u 2027. godini za 0,8 posto, upozorila je u ponedjeljak udruga Confindustrija.
Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je da će 1. kolovoza uvesti carine od 30 posto na uvoz robe iz EU-a, upozorivši na "tvrdu" poziciju Bruxellesa u pregovorima o robnoj razmjeni.
Ministar trgovine Howard Lutnick rekao je pak u nedjelju da ima "dovoljno manevarskog prostora" za sporazum s europskim državama.
Ako ih SAD uistinu uvede, vrijednost talijanskog BDP-a mogla bi se ove godine smanjiti za 0,25 posto, te za 0,59 posto u 2026. i za 0,8 posto u 2027., i to pod uvjetom da EU ne uzvrati protumjerama, izračunali su u Confindustriji.
Bruxelles je već pripremio paket mjera koji predviđa carine na uvoz američke robe u vrijednosti 21 milijardu eura, ali je odgodio njihovo usvajanje do 6. kolovoza. Još nisu postigli dogovor o dodatnim protumjerama koje bi obuhvatile američki uvoz u vrijednosti 72 milijarde eura, napominje Reuters.
Procjena konzultantske tvrtke EY još je sumornija i pokazuje da bi 30-postotne američke carine smanjile talijanski BDP za 1,4 posto u razdoblju 2025-2026., uz stagnaciju gospodarske aktivnosti.
Prije tjedan dana čelnik Confindustrije Emanuele Orsini upozorio je da izvoz Europske unije u SAD već trpi zbog jačanja eura prema dolaru i može tolerirati samo nultu carinsku stopu.
Dolar je, od svih svjetskih valuta, najviše oslabio upravo prema euru, naglasio je Orsini, upozorivši da bi u idućim mjesecima, prema izračunima udruge talijanske industrije, zelena novčanica mogla biti u minusu prema zajedničkoj europskoj valuti od čak 20 posto.
Uvođenjem carina stvari bi se, po njegovim riječima, posve otele kontroli jer je jeftiniji dolar sam po sebi svojevrsna "najviša carina" koja Europu u startu dovodi u lošiju poziciju.
Američko podizanje carinske stope za jedan postotni bod značilo bi za talijanske izvoznike gubitak od 874 milijuna eura, izračunali su u Confindustriji, ne preciziravši u kojem vremenskom razdoblju.
EU je lani bilježio višak u robnoj razmjeni sa SAD-om od otprilike 200 milijardi eura, pokazuju podaci Eurostata. Daleko najveći izvoznik bila je Njemačka s vrijednošću isporučene robe od 161 milijardu eura. Na drugom je mjestu Irska sa 72 milijarde eura, a na trećem Italija sa 65 milijardi eura.
Italija u SAD uglavnom izvozi strojeve, farmaceutske proizvode, automobile i prehrambene proizvode poput maslinovog ulja, tjestenine, sira i vina.