Ilustracija (Pixabay)
Cijene nafte zadržale su se u utorak na međunarodnim tržištima ispod razine od 79 dolara, zakočene procjenama ulagača da kineski gospodarski rast signalizira slabiju potražnju za gorivom.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 78,57 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1,36 dolara.
Značajnijih promjena nije danas bilo ni na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 74,25 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 1,27 dolara.
Ulagače su jučer zabrinuli podaci iz Kine, koji su pokazali da je gospodarstvo u drugom tromjesečju poraslo za 6,3 posto, slabije no što su očekivali.
Kineski BDP zakočio je cijene budući da je raspirio sumnje u oporavak, objasnio je Jun Rong Yeap iz ING-a.
Uteg cijenama bila je i obnova proizvodnje na dva polja u Libiji nakon završetka prosvjeda protiv otmice bivšeg ministra.
U utorak pozornost se okreće podacima o zalihama u SAD-u. Trgovci procjenjuju da će izvješća Američkog instituta za naftu (API) i vlade pokazati pad zaliha u prošlom tjednu, što bi signaliziralo pojačanu potražnju.
API će objaviti podatke tokom dana, a vlada sutra.
Ponuda bi se pak trebala smanjiti, sudeći po procjeni vlade u Washingtonu da će proizvodnja nafte iz škriljca u kolovozu pasti prvi puta od prosinca.
Najavljena smanjena opskrba iz Saudijske Arabije i Rusije pala je pak u drugi plan nakon objave zabrinjavajućih makroekonomskih podataka.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) obično na početku mjeseca šalje poruke koje podižu cijene, primjećuje John Evans iz PVM-a.
„No, kako mjesec odmiče i kalendar donosi objavu novih podataka i pokazatelja o gospodarstvu, javlja se osjećaj pragmatizma i raspoloženje nužno splašnjava", dodaje Evans.
OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak bio jeftiniji za 2,01 dolar, kliznuvši na 80,05 dolara.