(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna porasla, prvi put nakon pet tjedana pada, dok se tečaj eura i dalje kreće nedaleko 1,10 dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 0,15 posto, na 101,72 boda.
Pritom je dolar prema europskoj valuti ojačao 0,1 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,0985 dolara.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao je, pak, 0,25 posto, na 134,15 jena.
Tečajevi najvažnijih svjetskih valuta prošloga tjedna nisu osjetnije oscilirali jer nije bilo vijesti koje bi promijenile očekivanja na tržištima.
Prvi rast dolarova indeksa u posljednjih šest tjedana uglavnom je posljedica korekcije, nakon što je tjedan dana prije zaronio na najnižu razinu u godinu dana, 100,78 bodova.
Na tržištu novca i dalje se procjenjuju da postoji više od 80 posto izgleda da će američka središnja banka na sjednici početkom svibnja povećati kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.
To je prošloga tjedna nagovijestilo i nekoliko čelnika Feda, pri čemu su neki pozvali na oprez pri daljnjem podizanju kamata, a neki podržali i ideju o agresivnijem povećanju cijene novca.
Premda nitko iz Feda nije kazao da bi središnja banka već ove godine mogla početi smanjivati kamate, na tržištima se sve više špekulira da bi se upravo to moglo dogoditi.
Uskoro se očekuje i daljnje povećanje kamata Europske središnje banke (ECB). No, kako inflacija u eurozoni popušta, otvoreno je pitanje hoće li kamate biti povećane za 0,25 ili 0,50 postotnih bodova.
U svakom slučaju očekuje se smanjenje razlike između kamata u SAD-u i eurozoni, pa se tečaj eura i dalje kreće nedaleko 1,10 dolara, najviše razine u godinu dana.