(Hina/EPA)
Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i prošloga tjedna, četvrtoga zaredom, jer je vrlo izgledno da će američka središnja banka povećati kamatne stope na više razine nego što se na tržištu očekivalo.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošloga tjedna 1,3 posto, na 105,20 bodova.
Pritom je dolar prema europskoj valuti ojačao 1,4 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,0545 dolara.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio je, pak, 1,7 posto, na 136,45 jena, najvišu razinu u dva mjeseca.
Rast dolarova indeksa na najviše razine u sedam tjedana zahvaljuje se nizu makroekonomskih podataka koji upućuju na to da je najveće svjetsko gospodarstvo i dalje snažno, da ga dosadašnje agresivno povećanje kamatnih stopa Feda nije dovoljno usporilo.
Prošloga je tjedna, među ostalim, objavljeno da je u četvrtom lanjskom tromjesečju američki bruto domaći proizvod (BDP) porastao 2,7 posto, nešto manje od očekivanja analitičara, ali ipak solidno.
Uz to, podaci o inflaciji i potrošnji i dalje su iznad očekivanja analitičara, što znači da bi inflacijski pritisci mogli ostati pojačani dulje razdoblje nego što se na tržištu očekivalo.
Zbog toga se sada procjenjuju da će Fed još barem u dva ili tri navrata povećati kamatne stope, i to na 5,35 posto do srpnja, a na tim bi se razinama cijena novca zadržala do iduće godine.
Zahvaljujući tome, dolarov indeks na putu je znatnih dobitaka u veljači, nakon nekoliko mjeseci uzastopnog pada.
„Snažni makroekonomski pokazatelji u SAD-u sasvim su preokrenuli tržište u veljači. Dobre gospodarske vijesti podržale su rast dolara, ali i pad cijena dionica. Čini se da se rast gospodarstva ubrzava, što će prisiliti Fed da dodatno poveća kamate”, objašnjava Athanasios Vamvakidis, valutni strateg u Bank of America.