Cetinjska krajina, rijeka Cetina
Nakon blagdana Velike Gospe i laganim približavanjem kraju ljeta u Barbanu se i ove godine održava jedna od najvećih pučkih manifestacija na Poluotoku, tradicionalna Trka na Prstenac. Viteška je to igra koja se u zapisima spominje još od kraja 17. stoljeća i koja se nakon višestoljetne stanke ponovno počela trčati sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
Svatko tko je bar jednom vidio Trku lako je zaključio da ona ima jako puno sličnosti s čuvenom sinjskom Alkom, te je ta slična povijest i tradicija vremenom postala nit koja čvrsto povezuje dva toliko različita hrvatska kraja. Dalmatinska zagora, Cetinska krajina i njezino središte Sinj najživlji su upravo u ljetnim mjesecima, kada se trči Alka i slavi Gospa Sinjska, međutim u uvjetima "novog normalnog" svima su nam nekako draža mirnija razdoblja u kojima ovaj dio Hrvatske isto tako ne zaostaje sa svojom ponudom sadržaja i doživljaja.
Muzej je otvoren prije šest godina
Pa tako ako već i niste bili u prilici na Alkarskom trkalištu doživjeti uzbuđenje nadmetanja Alkara i topot kopita njihovih konja, priču o njoj sasvim će vam sigurno vrlo živo dočarati Muzej sinjske Alke. Muzej je otvoren prije šest godina, povodom obilježavanja tristote obljetnice igre kojom se obilježava obrana Sinja od naleta moćne turske vojske koja je u to vrijeme harala Europom.
Alka je prije desetak godina uvrštena na UNESCO-v popis zaštićene nematerijalne baštine, a u Muzeju ćete među ostalim vrijednim eksponatima moći vidjeti prikaz alkarske povorke načinjen u prirodnoj veličini, akademskog kipara Hrvoje Dumančića, kao i rekonstrukciju spomenute Bitke pod Sinjom iz 1717. godine.
Ovaj je muzej smješten u Alkarskim dvorima, dok je u novoobnovljenoj zgradi Palacine nedavno otvoren i zanimljiv novi stalni postav Muzeja Cetinske krajine. Kroz devet odjela i 20 zbirki posjetiteljima se prezentira prirodoslovna, arheološka, povijesna, etnografska, umjetnička i kulturno-povijesna baština Sinja i okolice, a da bi priča bila što autentičnija kroz postav će vas provesti djelatnice muzeja odjevene u uniforme s dalmatskim spiralnim ornamentom, koje je kreirala dizajnerica Vesna Milković.
Utvrda Kamičak zvjezdolikog tlocrta
Od znamenitosti Sinja jedna od najprepoznatljivijih i najupečatljivijih je svakako utvrda Kamičak koja je sagrađena 1712. godine na istoimenom brežuljku. Na toj utvrdi zvjezdolika tlocrta nalazi se kula koja je služila kao promatračnica, a na njoj sat koji i danas zvoni tri minute prije punoga sata i na puni sat otkucava točno vrijeme.
U neposrednoj blizini Kamička i na glavnom gradskom trgu nalazi se crkva Čudotvorne Gospe Sinjske u kojoj možete vidjeti i jednu od najljepših Gospinih slika koja je djelo nepoznatog autora iz 15. ili 16. stoljeća. Pažnju posjetitelja privlače i ostatci stare tvrđave Grad koja je služila kao utočište pred turskim najezdama. U čast svojoj zaštitnici Sinjani su 2008. godine na Gradu podigli brončani kip Gospe Sinjske, djelo akademskoga kipara Josipa Marinovića, a putem koji vodi do podnožja crkve na tvrđavi naići ćete na 14 postaja Križnog puta koja su djela poznatih hrvatskih umjetnika.
Ljubitelje prirode svakako će očarati rijeka Cetina, krška ljepotica koja izvire na obroncima Dinare. Njezina bistra voda idealna je za aktivan odmor bilo da se radi o uzbudljivom kanu safariju u kojem mogu uživati sve generacije ili popularnom "fly fishing" ribolovu na potočne pastrve i lipljane.
Napaja velik dio Dalmatinske zagore
Šetnja kroz prirodu može vas odvesti i do izvora Kosinac, idilične oaze mira koja ledeno hladnom i pitkom vodom napaja velik dio Dalmatinske zagore, sve do Dugopolja. Sinj i njegovu okolicu možete upoznati i doživjeti i na dva kotača vožnjom nekom od atraktivnih biciklističkih staza, te naučiti jahati u nekom od konjičkih klubova s obzirom na to da su ove plemenite životinje i zbog Alke i zbog tradicije, ponos ovoga kraja.
Na koncu naravno ne propustite priliku da ovaj uzbudljiv i zanimljiv kraj doživite i kroz njegovu gastronomiju u nekoj od sinjskih konoba u kojima ćete kušati neka od starinskih jela pripremljena od kvalitetnih i prirodnih namirnica poput kaštradina, arambašića ili domaćeg vina i kolača.
Naravno vodite računa da je pri svemu tome sigurnost i dalje na prvom mjestu što prepoznaju i u lokalnoj Turističkoj zajednici grada Sinja koja je jedan od sudionika projekta Safe Stay in Croatia. Radi se o nacionalnoj oznaci sigurnosti koja predstavlja važan kotačić u etabliranju Hrvatske kao sigurne i poželjne destinacije, te označava da nositelj oznake provodi mjere i protokole koji će svim posjetiteljima omogućiti ugodan, kvalitetan i prije svega siguran boravak u nekom objektu i destinaciji.
*Sadržaj reailziran u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom