Koncert Tamare Obrovac uživo iz Draguća (Snimio Zoran Angeleski)
Jedan od istarskih dragulja, nažalost slabo naseljen, svakako je Draguć, mjesto između Pazina i Buzeta u kojem su se od ranih 70-ih naovamo snimali filmovi, zbog čega je i dobio neformalni naziv "istarski Hollywood".
Upućeni filmofili znaju da su se njegovim uskim ulicama kretali i zvijezde poput Gerarda Depardieua, Michaela Yorka i Nastassje Kinski ("Mušketirka," 2004.), ali i mnoge jugoslavenske glumačke zvijezde, kao ekipa u filmu "Letači velikog neba" iz 1977. godine.
Uzdignut na hrptu brežuljka s kojeg se vidi i okolno jezero Butoniga, s magičnim starinskim vizurama u kojima gosti mogu uživati sredinom lipnja za međunarodnog susreta svirača bajsa, užoj javnosti poznat je po očuvanim freskama u četiri mjesne crkve.
Za upoznavanje tog dijela kulturne baštine, ali i upoznavanje cijelog mjesta, no prije svega njegove najmanje i najljepše crkvice Sv. Roka, zaštitnika kuge, potrudila se istarska glazbena diva Tamara Obrovac.
Upravo danas u 16 sati na ovom mjestu ona otvara seriju livestream koncerata dueta, pod nazivom "Transhistria deconstructed", otvarajući time novu i glazbenu, ali vizualnu, pa i edukativnu perspektivu u ovim neizvjesnim korona vremenima.
Mudra ideja, kad je već glazbenicima kao jedini izbor preostao online prijenos.
Prvi od četiri koncerta je duet sa Faustom Beccalossijem na harmonici, uz dostupan livestream s četiri kamere i jednim dronom u realizaciji Medvid Produkcije, na Tamarinom Facebook profilu te Youtube kanalu, a možete ga gledati i ovdje:
- Nastojali smo iskustvo gledanja online koncerata dovesti na jednu novu razinu, kako vizualno - odabirom lokacija na kojima će se održavati koncerti, tako i u glazbenom smislu, novim konceptom - dekonstrukcijom Transhistria ensemblea na četiri dueta koje ću održati sa svakim od članova banda, pojašnjava Tamara.
Koncerti će imati formu 45-minutne izvedbe, u kojima će dueti neke od Tamarinih skladbi povezati otvorenim improvizacijama inspiriranim mjestom na kojem će se koncerti održavati.
- Lokacije ne bih unaprijed otkrivala, mogu samo reći da će se raditi o predivnim lokacijama u Istri koje nisu toliko poznate. Istra obiluje takvim malim draguljima, koje sam glazbom i slikom željela spojiti, vjerujući da će ta ljepota bar malo uljepšati ova poprilično turobna vremena. Ili, kako bimo rekli po domaću "Inšoma, samo trdo naprid!".
Nadam se da se ubrzo vidimo u punim dvoranama, s prisnim kontaktima i razmjenom ljubavi kroz glazbu, kao i uvijek do sada, zaključuje Tamara Obrovac. Prvu lokaciju, ekskluzivno za Glas Istre, otkrila nam je na dan koncerta pa je naš list uživao i u osunčanom Draguću i u Tamarinom koncertu.
Nije zgorega reći da se crkva sv. Roka, sagrađena početkom 16. stoljeća, nalazi na nekadašnjem ulazu u malo istarsko naselje Draguć. Izbor titulara, zaštitnika od kuge, u skladu je s onodobnom praksom gradnje istoimenih crkvi na samom ulazu u naselje, kako bi mještanima pružile zaštitu od te bolesti.
Unutrašnjost je oslikana zidnim slikama koje je u dvije faze, 1529. i 1537. godine, izradio lokalni majstor Anton iz istarske Padove pokraj današnje Kašćerge. Zbog očuvanosti unutrašnjosti oslikane freskama, izvornog kolorita, ali i prepoznatljivih odlika skromnog pučkog renesansnog graditeljstva na području Istre, ta je crkva vrijedan primjer naše baštine.
Te su zidne površine oslikane kao zahvala za izbavljenje od kuge, a o oslikavanju crkve svjedoči glagoljski natpis nad vratima iz 1529. godine, autorov potpis te imena naručitelja i godina.