Smola s drveća može biti prava noćna mora za vlasnike vozila, posebno zato što, ako se ne ukloni pravovremeno, može trajno oštetiti boju vašeg ljubimca na četiri kotača.
Ilustracija (Snimio Vedran Karuza)
Vozite li se ikada šumskim putevima ili parkirate ispod borova tijekom ljetnih mjeseci? Ako jeste, vjerojatno ste se susreli s onim tvrdoglavim, ljepljivim mrljama koje se čvrsto drže laka vašeg automobila.
Smola s drveća može biti prava noćna mora za vlasnike vozila, posebno zato što, ako se ne ukloni pravovremeno, može trajno oštetiti boju vašeg ljubimca na četiri kotača.
Smola nije samo estetski problem. Ova ljepljiva tvar koju ispuštaju borovi, čempresi i druga drveća sadrži kiseline i druge kemijske spojeve koji mogu nagrizati zaštitni sloj laka. Alkalna priroda ovih tvari posebno je štetna za vanjski premaz automobila, a kad se izloži suncu, smola se "peče" i stvrdnjava, što otežava njezino uklanjanje.
S vremenom, ako se ne tretira, smola može uzrokovati trajna oštećenja:
? Izblijedjele mrlje na laku
? Kemijska oštećenja koja prodiru kroz prozirni sloj laka
? Potencijalne točke za početak korozije
? Smanjenu vrijednost vozila zbog estetskih oštećenja
Prije nego što krenete u bitku protiv smole, važno je pravilno pripremiti vozilo. Improvizirano trljanje može dodatno oštetiti lak.
Prvo i najvažnije – automobil treba temeljito oprati. Ovo uključuje i karoseriju i podvozje. Temeljito pranje uklonit će prašinu, prljavštinu i druge čestice koje bi mogle ogrebati lak tijekom postupka uklanjanja smole, piše N1.
Najbolje je koristiti metodu dviju kanti:
Počnite od krova prema dolje, koristeći blage kružne pokrete. Obratite posebnu pozornost na područja sa smolom, ali ih nemojte još pokušavati ukloniti – samo ih temeljito očistite od površinske prljavštine.
Nakon pranja, pažljivo osušite automobil čistim ručnicima od mikrovlakana. Zatim detaljno pregledajte cijelo vozilo i označite sva mjesta na kojima se nalazi smola. Ponekad se smola može primijetiti tek kada je vozilo potpuno suho i pod dobrim svjetlom.
Vjerovali ili ne, neki od najučinkovitijih načina za uklanjanje smole već se nalaze u vašem domu. Evo nekoliko provjerenih metoda:
Stara metoda uklanjanja smole uključuje korištenje maslinovog ulja. Jednostavno nanesite maslinovo ulje na meku krpicu ili vatu, zatim nježno trljajte mrlju od smole. Ulje će omekšati smolu i olakšati njezino odvajanje od površine.
Nakon što smola omekša, isperite područje mlakom vodom i blagom sapunicom kako biste uklonili ostatke ulja. Ovaj postupak možda ćete morati ponoviti nekoliko puta za tvrdokorne mrlje.
Još jedna kućna metoda je korištenje odstranjivača laka za nokte bez acetona. Aceton može oštetiti lak automobila, stoga je ključno koristiti verziju bez acetona. Nanesite malu količinu na blazinicu i nježno trljajte zahvaćeno područje.
Važna napomena: uvijek prvo testirajte bilo koje sredstvo na neupadljivom mjestu kako biste bili sigurni da neće oštetiti boju vašeg automobila.
Medicinski alkohol (izopropilni alkohol) također može biti učinkovit u borbi protiv smole. Razrijedite ga s jednakom količinom vode, nanesite na meku krpu i nježno trljajte mrlju. Alkohol će razgraditi smolu bez oštećenja laka, pod uvjetom da ga ne koristite u prevelikoj koncentraciji.
Ako domaći lijekovi ne daju željene rezultate, vrijeme je za specijalizirane proizvode:
Tekućina WD-40 pokazala se učinkovitom u uklanjanju smole s automobila. Poprskajte malo WD-40 izravno na mrlju ili na meku krpu, ostavite da djeluje nekoliko minuta, a zatim nježno trljajte. WD-40 prodire ispod smole i olakšava njezino odvajanje od površine.
Nakon što uklonite smolu, važno je oprati područje autošamponom kako biste uklonili sve ostatke WD-40.
Na tržištu postoje specijalizirani proizvodi upravo za uklanjanje smole s automobila. Ovi proizvodi obično sadrže posebno formulirana otapala koja su učinkovita protiv smole, ali blaga prema automobilskom laku.
Neke od popularnih marki uključuju:
? Autosol Tar Remover
? Sonax Tar Remover
? Turtle Wax Bug & Tar Remover
Kod korištenja ovih proizvoda, uvijek slijedite upute proizvođača i koristite zaštitne rukavice, prenosi N1.
Bez obzira na metodu koju odaberete, slijedite ove korake za najučinkovitije rezultate:
Različite površine na automobilu mogu zahtijevati različite pristupe:
Smola na staklu obično se lakše uklanja nego s lakiranog dijela karoserije. Možete koristiti sredstvo za čišćenje stakla u kombinaciji sa žiletom, ali budite izuzetno oprezni i držite žilet pod vrlo malim kutom kako ne biste ogrebali staklo.
Za plastične dijelove poput branika ili ukrasnih letvica, možete koristiti iste metode, ali budite još nježniji jer se plastika lakše ogrebe. Izbjegavajte agresivne kemikalije koje mogu uzrokovati blijeđenje plastike.
Gumeni dijelovi automobila posebno su osjetljivi na određena otapala. Za ove dijelove najbolje je koristiti blaže metode poput maslinovog ulja ili specijaliziranih proizvoda za gumu.
Kao i kod većine problema s održavanjem automobila, prevencija je uvijek najbolja strategija.
Pronalazak parkirnog mjesta u hladovini borova ljeti, posebno na moru, može biti primamljiv kao dobitak na lutriji, ali to najčešće znači da će karoserija automobila kasnije biti puna smole koja se cijedi s borova. Isto vrijedi i za čemprese. Ako je moguće, parkirajte na mjestima koja nisu ispod četinjača.
Redovito nanošenje kvalitetnog automobilskog voska stvara zaštitni sloj koji otežava prianjanje smole za lak. Keramički premazi pružaju još bolju zaštitu, iako su skuplja opcija.
Ako primijetite smolu na automobilu, najbolje je reagirati što prije. Svježe naslage smole mnogo se lakše uklanjaju nego one koje su tjednima izložene suncu i koje su otvrdnule.
Kvalitetna navlaka za automobil može biti dobra investicija ako nemate garažu ili natkriveno parkirno mjesto. Osim što štiti od smole, navlaka će zaštititi vaš automobil i od drugih elemenata poput ptičjeg izmeta, koji je također alkalna tvar štetna za vanjski premaz automobila.
Ponekad, unatoč svim naporima, smola može biti previše tvrdokorna ili može biti previše mrlja za samostalno uklanjanje. U tom slučaju, razmislite o profesionalnoj pomoći:
Profesionalci za detaljno čišćenje vozila (tzv. detaileri) imaju pristup posebnim proizvodima i alatima koji mogu učinkovito ukloniti smolu bez oštećenja laka. Oni također mogu ispolirati sve manje ogrebotine koje su možda nastale tijekom vašeg pokušaja uklanjanja smole.
Ako je smola već oštetila lak, profesionalno poliranje može pomoći u vraćanju sjaja i uklanjanju površinskih oštećenja. U ekstremnim slučajevima, možda će biti potrebno ponovno lakiranje zahvaćenog dijela.
Redovito održavanje i briga o vanjskom izgledu automobila nisu samo pitanje estetike – to je i pitanje očuvanja vrijednosti vašeg vozila. Neuklonjene mrlje od smole s vremenom postaju trajno oštećenje koje može značajno smanjiti preprodajnu vrijednost automobila.
Sjetite se da je ulaganje vremena u pravilno uklanjanje smole i zaštitu laka dugoročno isplativije od zanemarivanja problema. Nekoliko sati preventivne njege može vam u budućnosti uštedjeti tisuće kuna.
Jeste li se ikada pitali zašto profesionalni vozači tako pažljivo održavaju svoja vozila? Oni znaju da je redovito održavanje ključ dugotrajnosti i očuvanja vrijednosti vozila.
S pravilnim pristupom i alatima, uklanjanje smole s vašeg automobila ne mora biti zastrašujući zadatak. Bilo da odaberete domaće lijekove poput maslinovog ulja ili specijalizirane proizvode, najvažnije je biti strpljiv i nježan prema laku vašeg automobila. I zapamtite – sljedeći put kad budete tražili savršeno parkirno mjesto, razmislite dvaput prije nego što parkirate ispod bora!