www.nkistra.hr
Svjesni smo situacije i da je to u ovom trenutku neminovnost, ali ako se stvari budu dobro razvijale, svi se mi nadamo da će se navijačima dozvoliti povratak na stadion, jer utakmice pred praznim tribinama nemaju previše smisla, rekao je crnogorski veznjak
Poslije više od dva i pol mjeseca iščekivanja, sutra će se u Hrvatskoj opet odigrati službena nogometna utakmica. Prvoligaši su posljednji put izišli na teren 9. ožujka, kad je Gorica ugostila Lokomotivu, a sad će se prva lopta zakotrljati u Koprivnici, gdje će u polufinalu Kupa Slaven Belupo dočekati, opet, Lokomotivu. Temperatura polako raste, igrači su već u startnim blokovima i čekaju da se oglasi signalni pištolj kako bi jurnuli, no nešto će u cijeloj toj euforiji vezanoj uz povratak najvažnije sporedne stvari na svijetu definitivno nedostajati, a to su navijači na tribinama.
Njih, u cilju zaštite od pandemije izazvane koronavirusom, neće biti na stadionima, no svi se nadaju da to pravilo neće važiti za sve 53 utakmice, koliko ih je preostalo za odigrati prije nego se spusti zastor na ovu turbulentnu sezonu. O mogućem povratku gledatelja pričao je i Marijan Kustić, izvršni direktor HNS-a, koji je svjestan činjenice da je u ovom trenutku najvažnije da se sezona nastavi, ali ako sve prođe u najboljem redu na polufinalu Kupa i prvim ligaškim utakmicama, ne vidi razlog da Nacionalni stožer civilne zaštite ne upali "zeleno svjetlo" i dopusti otvaranje tribina, naravno uz pridržavanje uvjeta koje će odrediti epidemiolozi.
Potez je to o čijem povlačenju razmišljaju i u drugim europskim zemljama, od onih koje su već počele s natjecanjima, do onih koje će to napraviti narednih dana. Posebno su na tom planu aktivni naši susjedi, pa su tako u Crnoj Gori najavili da će se prvenstvo nastaviti 30. svibnja s gledateljima na tribinama, a isti potez povukli su i u Srbiji i Mađarskoj.
- Crnogorsko prvenstvo prekinuto je u isto vrijeme kao i hrvatsko, premda tada još nije bio zabilježen niti jedan slučaj zaraze. Kad su se oni pojavili, brzo se reagiralo i uvedene su stroge mjere poput policijskog sata. Zatvorile su se granice, a ako bi se negdje pojavio veći broj zaraženih, kao što je bio slučaj u Tuziju, gradiću pokraj granice s Albanijom, odmah bi se cijeli kraj izolirao. Urodilo je to plodom i Crna Gora je postala prva "korona free" zemlja u Europi, pohvalio se Stefan Lončar, jedini "đetić" u redovima Istre 1961. - Što se tiče nogometa, kad su se crnogorski klubovi vratili treninzima igrači su radili u grupama po pet, isto kao i mi, ali to je trajalo tek nekoliko dana, a onda su počeli s momčadskim treninzima.