(Hina/EPA)
Tradicionalni velemajstorski šahovski turnir u Stavangeru završio je pobjedom aktualnog svjetskog prvaka Magnusa Carlsena.
U posljednjem, 10. kolu Carlsen je remijem s Ianom Nepomniačijem i pobjedom u doigravanju ubrzanim tempom (bijeli je imao 10, a crni 7 minuta, uz jednu sekundu dodatka nakon 41. poteza, pri čemu je za pobjedu crnome bio dostatan i remi) osigurao svoju četvrtu pobjedu na ovom turniru.
Carlsen je nakon prve polovine turnira imao samo dva boda iz pet partija, a onda je nanizao četiri uzastopne pobjede i nadmoćno pobijedio.
Alireza Firouzja je poslije izvrsne igre svladao Richarda Rapporta i probio se na drugo mjesto. U derbiju začelja Sergej Karjakin je nakon remija u igri standardnim tempom i pobjede nad Aryanom Tarijem osigurao skromno peto mjesto.
Rezultati 10. kola:
Nepomniači-Carlsen 1-1,5 (remi, 0-1), Firouzja-Rapport 3-0 (1-0), Karjakin-Tari 1,5-1 (remi, 1-0).
Konačan poredak:
Carlsen 19,5 bodova, Firouzja 18, Rapport 16,5, Nepomniači 12, Karjakin 10, Tari 7 bodova.