SATOSHI ISHII

Judo klub Istarski borac ugostio poznatog Japanca: "Imao sam dvije želje, postati olimpijski prvak i MMA borac"

| Autor: Ivica Cerovac
(Osobna arhiva)

(Osobna arhiva)


Judo klub Istarski borac u svojoj je dvorani u Pattinaggiju ugostio veliko borilačko ime, Japanca Satoshija Ishiija. Zbog svoje suradnje s Mirkom Filipovićem Ishii je većini hrvatskih pratitelja sporta poznat kao MMA borac, no on je prvenstveno judaš, i to ne bilo kakav, već olimpijski pobjednik u teškoj kategoriji.

Do zlata u +100 kg kategoriji Ishii je stigao 2008. godine u Pekingu s nepune 22 godine kao najmlađi osvajač zlatnog odličja u povijesti, a ujedno je sa svojih 180 cm visine bio i najniži. Sa zlatom u "kraljevskoj kategoriji" Ishii je postao heroj države u kojoj je judo puno više od sporta, a koliki je to bio doseg najbolje može posvjedočiti činjenica da Japan još uvijek čeka njegovog nasljednika na tronu.

Fizičke predispozicije

Nakon Pekinga na naredne četiri olimpijske smotre japanski judaši osvojili su 39 medalja među kojima se našlo 16 zlatnih, no u teškoj kategoriji imaju "samo" srebro iz Rio de Janeira 2016. godine, kad je Hisayoshi Harasawa u finalu poražen od Francuza Teddyja Rinera. "Teddy Bear" stigao je do zlata i u Londonu 2012. i u Parizu 2024. godine, dok se na njihovom domaćem terenu u Tokiju 2021. godine, na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja u teškoj kategoriji popeo Čeh Lukaš Krpalek i tako "slomio srca" brojnim Japancima.

- Japan ima sjajne judaše u nižim kategorijama, dok u teškoj kategoriji nastaju problemi zbog fizičkih predispozicija. Judo se kao sport tijekom godina promijenio te su tako i japanski reprezentativci u teškoj kategoriji viši nego što su nekad bili, ali oni su visoki za japanske pojmove, no ne i za ostatak svijeta.

Kako mi pripreme odrađujemo kod kuće, naši "teškaši" uglavnom treniraju s nižim sparing partnerima, a potom dođu na velika natjecanja gdje ih dočekaju judaši s preko dva metra visine na kakve nisu navikli i teško im se suprotstaviti takvim protivnicima - nadovezao se Satoshi Ishii.

Niti godinu i pol dana nakon osvajanja olimpijskog zlata, Ishhi je odradio svoj profesionalni debi u MMA, potpuno različitom sportu od juda.

- Kad sam bio dječak imao sam dvije želje, da postanem olimpijski prvak i da budem MMA borac. Ispunio sam svoj san, premda sam svjestan činjenice kako ljudi u Japanu nisu bili zadovoljni što sam prešao u MMA, jer je judo u mojoj zemlji nacionalni sport te su smatrali da sam ja kao olimpijski pobjednik trebao ostati u judo zajednici i dati joj svoj doprinos.

Usto, judo je olimpijski sport, dok je MMA nešto novo čega nema na Olimpijskim igrama, koje se u Japanu iznimno cijene. Naravno, tu je prisutna i tradicija, po kojoj je judo za mnoge Japance puno "čišći" sport - istaknuo je Ishii.

- Sa svime time sam bio upoznat, ali život je samo jedan, a u svom životu želim raditi ono što me ispunjava i s čime ću biti zadovoljan. Poslušat ću savjete drugih ljudi, ali konačna odluka uvijek će biti isključivo moja, a samim tim i odgovornost za nju. Shodno s time, odlučio sam prijeći u MMA i stojim iza toga.

Računamo li, uz MMA, kick boxing, boks i grappling, prikupio je Ishii u dosadašnjoj profesionalnoj karijeri 50-ak mečeva. Borio se pritom protiv nekih od najvećih imena slobodne borbe, poput Fedora Emelianenka, Jeromea Le Bannera i Tima Sylvie, dvaput izgubio od Mirka Filipovića, a sve su te borbe održane u Japanu pred desecima tisuća gledatelja, što govori kako i MMA ima svoju vjernu vojsku poklonika u "zemlji izlazećeg sunca".

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

U fazi rehabilitacije

- Japan je specifičan što se toga tiče, jer svaki sport u njemu ima svoje uspone i padove. U jednom ga trenutku obožavaju, potom padne interes, a niti judo u tome nije iznimka. Za njega najveći interes vlada tijekom Olimpijskih igara i tada je u fokusu zanimanja mnogih Japanaca, koji znaju da naši predstavnici imaju šanse osvojiti dosta medalja, nakon čega se četiri godine puno manje priča o njemu, sve do novih Olimpijskih igara - istaknuo je Ishii, koji u 2024. godini nije odradio niti jednu borbu.

- Operirao sam prošle godine u Japanu vratnu kralježnicu i tom prilikom dobio sepsu. Još uvijek sam u fazi rehabilitacije i sav fokus usmjeren je na to da riješim zdravstvene probleme s kojima sam se suočio. Ako sve bude u redu, vjerujem da ću se ove godine vratiti u kavez jer moram priznati da nisam zadovoljan skorom kojeg imam u slobodnoj borbi te se želim nastaviti boriti kako bih ga popravio.

Profitirali su iz situacije u kojoj se Ishii našao mladi istarski judaši, jer da je on bio zdrav, pitanje je da li bi se našli u prilici uživo pogledati na djelu olimpijskog pobjednika.

- Nije mi ovo bio prvi dolazak u Pulu, u kojoj sam bio prije četiri-pet godina i održao seminar o judu. Kako se sada nisam mogao boriti, iskoristio sam to vrijeme da putujem svijetom i prenosim svoje znanje mladim borcima. Stvari su to koje me ispunjavaju, jer volim kroz sport upoznavati nove ljude i družiti se s njima - zaključio je Ishii.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter