ULAGANJE U MLADE

Značajna proračunska izdvajanja Grada za djecu, učenike i studente: U PULSKIM VRTIĆIMA NEMA LISTE ČEKANJA

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
(D. ŠTIFANIĆ)

(D. ŠTIFANIĆ)


Iz gradskog proračuna financira se više od 150 različitih izvannastavnih programa za mlade kao što su plivanje, programiranje, robotika, matematički i informatički programi, likovne i filmske radionice te sportski programi poput Dječjeg ljetnog kampa na Fratarskom otoku, Olimpijskog festivala dječjih vrtića, gradskog klizališta i slično

Portal gradonacelnik.hr objavio je ovih dana rezultate sveobuhvatnog istraživanja u hrvatskim gradovima o broju djece upisane u vrtiće prema kojem Pula, s 437 mališana koji su prvi put upisali predškolski program, spada u sam vrh među hrvatskim gradovima. U istraživanju su sudjelovala 104 grada. Prema riječima gradonačelnika Borisa Miletića, rezultat je to dugogodišnjih ulaganja, ne samo u predškolski i školski sustav, već općenito u podizanje kvalitete života u gradu.

Privatni i gradski vrtići

- Nizom konkretnih mjera i aktivnosti, nastojimo pratiti potrebe naše djece i njihovih roditelja i to od prvog dana njihova rođenja, odlaska u vrtić, potom u osnovnu i srednju školu i na daljnje školovanje. Predškolski sustav je tako organiziran da roditelji ostvaruju subvencije prilikom upisa djece, već godinama imamo dežurne službe u dječjim vrtićima, za razliku od mnogih drugih gradova nemamo liste čekanja i svakom je djetetu osigurano mjesto u vrtiću. Imamo kvalitetne škole, novorođenačke naknade, financiramo produženi boravak za učenike zaposlenih roditelja u svim našim školama, provodimo nastavu u jednoj smjeni u gotovo svim osnovnim školama i niz drugih mjera koji zaposlenim mladim roditeljima itekako puno znače, kaže Miletić.

Zna da je naknada za novorođeno dijete novopečenim roditeljima svakako dobrodošla, no u gradskoj upravi smatraju da je od jednokratne novčane pomoći mnogo važnije imati cjelovit i, kako kaže gradonačelnik, svrsishodniji pristup koji će roditeljima osigurati bolje dugoročne uvjete za njih i njihovu djecu.

U pulske vrtiće trenutno su upisana 1.984 mališana. Od toga, najveći broj njih, 1.235 pohađa vrtiće koji su u sastavu jedne od tri predškolske ustanove kojima je osnivač i kojima upravlja Grad Pula. U privatnim vrtićima smješteno je 735 pulskih mališana, dok 14-oro djece odlazi u Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda, ustanovu socijalne skrbi koja od 2000. godine djeluje kao dnevni centar za rehabilitaciju djece, mladeži i odraslih osoba s teškoćama u razvoju. Broj upisanih tijekom godine se stalno mijenja s obzirom da se upisuju sva djeca koja imaju uvjete za to, odnosno u Puli nema liste čekanja za smještaj djeteta u predškolsku ustanovu, što je u nekim drugim sredinama ozbiljan problem.

Produženi boravak

Uz skrb za djecu predškolske dobi, Grad Pula financira i produženi boravak za 31 skupinu djece u svim osnovnim školama za što će u ovoj godini izdvojiti 7,2 milijuna kuna. Za 60 pomoćnika u nastavi koji brinu i pomažu djeci u svladavanju školskih predmeta Grad je osigurao 3,3 milijuna kuna, a u gotovo svim osnovnim školama provodi se jednosmjenska nastava. Samo oko deset posto pulskih osnovnoškolaca nastavu još uvijek pohađa u dvije smjene.

Kad su izdvajanja za najmlađe u pitanju, Grad za sve učenike i roditelje slabijeg imovinskog stanja financira nabavku radnih bilježnica i ostalog obrazovnog materijala, dok za učenike srednjih škola financira i nabavku knjiga u iznosu od 1.290 kuna. Iz pulskog proračuna subvencionira se prijevoz učenika osnovnih škola i školska marenda te financira više od 150 različitih izvannastavnih programa i projekata za mlade kao što su programi plivanja na gradskom bazenu, programiranje, robotika, razni matematički i informatički programi ili likovne i filmske radionice.

Tu su i sportski programi za djecu koje Grad financira kao što su razna školska sportska natjecanja, Dječji ljetni kamp na Fratarskom otoku, Olimpijski festival dječjih vrtića, program klizanja za svu predškolsku i školsku djecu zimi na gradskom klizalištu i slično.

Kad su oni nešto stariji u pitanju, iznos stipendije studentima ove je godine udvostručen, na tisuću kuna po studentu, a za tu namjenu u gradskom je proračunu osigurano milijun i 150 tisuća kuna. U pripremi je i konkretna pomoć za mlade, za rješavanje njihovog stambenog pitanja i to sufinanciranjem kamata prilikom kupnje prve nekretnine. Uz sve navedeno, Grad već tradicionalno ljetne mjesece i vrijeme školskih praznika koristi da bi se u školama i vrtićima proveli potrebni radovi, da bi se poboljšali uvjeti rada, a za tu je namjenu u ovoj godini osigurano oko tri milijuna kuna.

Kvaliteta života

- Ulaganje u mlade, njihovo odrastanje i kasnije obrazovanje je najisplativije ulaganje i zbilja mi je drago što imamo tako pozitivne trendove koji u konačnici i opravdavaju sav trud i napore koje ulažemo da bismo omogućili čim bolje uvjete školovanja i općenito života u Puli. Sve navedene mjere, uz brojna ulaganja u temeljnu infrastrukturu poput novih cesta, sustava odvodnje, vodovodne mreže, plinofikacije, javne rasvjete, obnove fasada i drugih radova utječe na podizanje kvalitete života u gradu, a time posljedično i na pozitivne demografske trendove koje Pula bilježi u posljednje vrijeme. U konačnici, potvrđeno je da je naš grad jedan od najpoželjnijih gradova za život u Hrvatskoj, govoreći o proračunskim izdvajanjima za djecu i mlade ponosno zaključuje pulski gradonačelnik Boris Miletić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter