ZAVRŠENA VIRTUALNA ŠKOLA DRUŠTVENIH INOVACIJA Od inovativnog hostela, preko branda Femina Romana do pobjedničkog projekta "Feel good house"

| Autor: Borka PETROVIĆ
Pobjednička ekipa pod nazivom "Feel good house"

Pobjednička ekipa pod nazivom "Feel good house"


Pobjednička ideja, koja će se i realizirati, pokazala se ona tima koji je nastao spajanjem individualaca Sandre Domijanić Dravec, Darije Čelić Trajčeski, Aleksandre Paić i Marka Bolkovića. Oni, pod nazivom "Feel good house", žele osmisliti multimedijalnu izložbu povijesti filantropije grada Pule, otvoriti trgovinu, caffe bar, pokrenuti storytelling ture, pokrenuti 3D projekcije

 Virtualna škola društvenih inovacija završila je jučer, nakon dva tjedana, predstavljanjem najboljih ideja na pulskom FET-u. Svoje prijedloge prezentiralo je najboljih pet timova, koji su ušli u finale, od 12 koliko ih je bilo.

Pobjednička ideja, koja će se i realizirati, pokazala se ona tima koji je nastao spajanjem individualaca Sandre Domijanić Dravec, Darije Čelić Trajčeski, Aleksandre Paić i Marka Bolkovića. Oni, pod nazivom "Feel good house", žele osmisliti multimedijalnu izložbu povijesti filantropije grada Pule, otvoriti trgovinu, caffe bar, pokrenuti storytelling ture, pokrenuti 3D projekcije na filantropskim lokacijama i još mnogo toga. 

Bilo je tu i drugih jako zanimljivih ideja; tako je tim broj 1, u sastavu Sandra Bilić, Branka Antunović Piton i Lorena Bestulić pod nazivom "Nova strana Pule" osmislio hostel koji bi zapošljavao osobe s posebnim potrebama, kojeg bi dizajnirali lokalni dizajneri i arhitekti s recikliranim materijalom, a nudio bi svojim sugrađanima bogatu gastro ponudu pripremljenu od namirnica lokalnih OPG-ova. U sklopu hostela osmislio bi se i muzej filantropije, izradila društvena igrica "Populi" te krenulo s projektom "HodiBus" koji bi spojio treću generaciju i najmlađe u praćenjima u školu.

Violeta Moretti sa Sveučilišta Jurja Dobrile prezentirala je projekt pod nazivom "Femina Romana", a koji bi kroz neispričanu priču o ženi kao filantropu koja je živjela u antičkoj Puli, progovorili o rimskoj ostavštini našeg grada i svakodnevici rimske žene s osvrtom na filantropsku prirodu žene. Uz Moretti u timu su bile i

Vanja Goričanec i Valentina Filajdić.

- Konačan produkt ove ideje bio bi brand Femina Romana koji bi nudio kreme, čajeve, suvenire u čiju bi se proizvodnju i prodaju uključile osobe iz marginaliziranih skupina - žene iz Sigurnih kuća te osobe iz Prihvatilišta za beskućnike, kazale je Moretti, inače docentica pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Puli. Osim trgovine brandom, projekt bi ponudio interaktivni muzej te manifestacije za turiste, ali i lokalne građane te djecu.

Tim koji su činili Anja Devčić, Anja Nemet i Jovana Vuković osmislili su ideju " Filantropija Pule-knjiga sreće", a najmlađi tim u sastavu Silva Pokrajac, Jana Slavica i Sara Ćavar predstavile su svoju ideju "Filantura= filantropija+avantura+tura" u sklopu kojeg bi se osmislile planirane ture koje bi pridonijele osvještavanju šire zajednice o pojmu filantropije.

Inače, na Virtualnu školu društvenih inovacija bilo je prijavljeno 38 različitih sudionika - studenti, privatni poduzetnici, članovi organizacija civilnoga društva, učitelji, profesori u srednjoj školi i fakultetu. Dakle, sudionici različitih profesija i znanja. Svi su oni, kroz dva tjedna trajanja prošli niz online sadržaja, predavanja i individualnih konzultacija s eminentnim predavačima-mentorima, kako bi iznjedrili najbolju društvenu inovaciju, odnosno društveno poduzeće, koje će u sebi objedinjavati povijest, kulturu, turizam i filantropiju.

Svi sudionici radili su u timovima na istu temu zadatka: "Lokalna filantropija - mogućnost za inovativnost i zapošljavanje" te, na temelju dobivenih inputa, iznjedrili zanimljive ideje kako pulsku filantropiju posložiti u društveno prihvatljivu poduzetničku priču kojom bi se zarađen novac koristio za Zakladin fond i dodjeljivao dalje u zajednicu, a opet svim aktivnostima koje to društveno poduzeće bude provodilo, osvještavati o filantropiji i poticati na nju.

Virtualna škola prva je pilot aktivnost Regionalnog centra za razvoj društvenih inovacija - "ReCeD'Istria", a čija će interaktivna web platforma biti objavljena krajem godine. Objedinit će informacije i novosti iz različitih područja kao pomoć u razvoju društvenih inovacija te društvenog poduzetništva koje će doprinijeti rješavanju problema u društvu. Nudit će se i mogućnost umrežavanja, partnerstva i financiranja za pravne i fizičke osobe.

Projekt "+Resilient" financiran je iz programa Interreg Mediteran 2014-2020 iz Europskog fonda za regionalni razvoj i sufinanciran od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. U projektu sudjeluje 14 partnera iz osam zemalja Mediterana, a cilj mu je umrežiti, povezati i prenijeti znanja i dobre prakse poticanja i razvijanja društvenih inovacija.


Podijeli: Facebook Twiter