GLAS ISTRE, GODINA JE 1977.

VELIKA NESREĆA NA JUGU ISTRE, FESTIVAL JUGOSLAVENSKOG IGRANOG FILMA TEK JE POČEO Djeca teško stradala nakon što se urušio balkon na Crvenoj vili kod Fažane


Desetoro djece palo je s visine od šest metara nakon što se urušio balkon na kojem su stajali. Najteže je prošao 11-godišnjak koji je pretrpio teške ozljede mozga. Dvije godine stariji dječak slomio je zdjelicu, šestoro djece je zadržano na bolničkom liječenju, dok je dvoje otpušteno na kućnu njegu

Zdravstveno stanje jedanaestogodišnjeg dječaka neznatno je bolje, ali još uvijek kritično, započinje izvještaj o posljedicama nesreće koja se dogodila kod Fažane. Naime, desetoro djece palo je s visine od šest metara nakon što se urušio balkon na kojem su stajali. Najteže je prošao 11-godišnjak koji je pretrpio teške ozljede mozga. Dvije godine stariji dječak slomio je zdjelicu, šestoro djece je zadržano na bolničkom liječenju, dok je dvoje otpušteno na kućnu njegu.

"Do ove nesreće došlo je u ponedjeljak prijepodne kad su mališani, što ljetuju u kampu Sava iz Kranja, zajedno s odgajateljima razgledali staru zgradu kod Fažane, poznatu pod nazivom 'Crvena vila'. Trošni balkon nije izdržao težinu djece iz te grupe koja su se popela na kat zgrade pa su ona, zajedno s njim, pala s visine u hrpu građevinskog materijala. Ovaj ruševni objekt nije označen nikakvim upozorenjem", piše u izvještaju.

Previše filmova

Filmski radnici i novinari izrazili su svoje divljenje strpljenju i reakcijama pulske publike drugog dana Festivala jugoslavenskog igranog filma u Puli kada su u jednoj večeri prikazana čak tri filma. "Projekciju trećeg filma 'Ljubavni život Budimira Trajkovića' ispratilo je 85 posto gledaoca prvih filmova, što je rekord kojim se može ponositi Pula i ekipa filma… Fenomen pulske publike, primijećen i ranijih godina, vidljiv je i kroz čitav niz drugih elemenata, kao što su uredan dolazak u Arenu, pažnja kojom se prate svi filmovi i reagiranje na pojedine scene. Već prvu večer kratki film 'Tito' publika je prihvatila kao nijedan kratki film dosad: već pri pomenu Titovog imena zaorio se aplauz kakvim se ovdje demonstrirala neizmjerna ljubav prema predsjedniku Titu."

Pod naslovom "Beštiji uskraćen ulaz u Arenu" krije se vijest o tome da je filmu "Beštija" uskraćeno prikazivanje u pulskom amfiteatru. Ta je odluka izazvala negativne reakcije nekih filmskih kuća. Predsjednik Savjeta festivala France Štiglić odgovorio im je da termini u Areni ne dozvoljavaju prikazivanje više filmova od predviđenog. "Ako bi bilo 16 filmova više od kvote Arene, svi bi morali biti prikazani u dvorani. Kada iduće godine bude dovršena nova dvorana u Domu mladosti, vjerojatno će se mijenjati i sadašnje propozicije", pojasnio je Štiglić. U raspravu se uključio i Milan Rakovac, predsjednik Izvršnog odbora festivala: "Što bi se dogodilo da su prijavljena 32 filma? Polovica bi završila u dvorani, jer novca ima samo za festival koji traje osam dana".

Festival jugoslavenskog igranog filma gostuje i u Labinu gdje se repriziraju filmovi prethodno prikazani u pulskoj Areni. Na starom trgu u Labinu okupilo se čak 1.500 gledatelja koji su gledali film "Akcija stadion" u kojem glumi Puljanin Igor Galo.

Kritičan Milevoj

Na stranicama Glasa Istre povela se rasprava između Ante Perića, generalnog direktora OOUR-a Turizam iz Rapca i novinara Marijana Milevoja. Perić piše da je suviše crnih misli izraženo putem sredstava javnog informiranja na račun rabačkog turizma. "Stoga smo čvrsto uvjereni da članak 'Kuda ide rabački turizam' predstavlja antipropagandu za naš turizam, i to u vrlo širokim razmjerima i u najnezgodnije i najneopravdanije vrijeme". Milevoj mu na to odgovara: "A kako treba pisati novinar u vrijeme kad je u Rapcu bilo zatvoreno pet hotela i depandansa i kada se stalno bilježi pad noćenja za oko 20 posto? I to drugu godinu za redom!".

Ono što je još jučer bila stvarnost, sada postaje prošlost, a teški uvjeti života ustupaju mjesto boljem standardu, započinje članak o Barbanštini. Nedavno je otvorena cesta od Barbana do Rojnića koja vodi prema Žminju. Novinar se prisjeća i da su napori između 1959. i 1964. urodili velikim plodom - u svakom domu zasjala je žarulja. "S vodom je, međutim, bitka bila teža i još nije sasvim dobivena. Od oko 2.200 stanovnika (580 kućanstava), što žive u 16 sela i 26 zaseoka, još uvijek 45 posto se opskrbljuje vodom iz vlastitih cisterni. No, upravo je još jedna blagodat na pomolu jer se dovršava vodovod za Batele, Želiske i Goleševo. Ostalo žedno područje Barbanštine tek je na pragu borbe za vodu."

Španjolska u EU

Španjolska je podnijela zahtjev za ulazak u Europsku ekonomsku zajednicu (EEZ). Španjolci smatraju da su postali demokratska zemlja kojoj Europa više neće moći zatvarati vrata, "kao što je to činila u proteklih 15 godina". Italija i Francuska, pak, ukazuju da bi ulazak Španjolske mogao ugroziti pozicije njihovih poljoprivrednih proizvoda na europskom tržištu.

Hapšenjem otmičara u Španjolskoj okončana je velika afera, čija je žrtva bio Revelli Beaumont, generalni direktor francuskog Fiata. Veći dio novca koji je otmičarima pritom isplaćen pronađen je u dvjema ženevskim bankama. Beaumonta su otela četvorica muškaraca u Parizu, koji su udarcima onesvijestili njegovog vozača. Otmičari su tražili 30 milijuna dolara od Fiata, što je kompanija odbila isplatiti. Na koncu je tu svotu otmičarima isplatila Beaumontova obitelj te je on oslobođen. Zanimljivo je da švicarske banke nisu obavijestile policiju o velikoj uplati novca u gotovini. Policija je u trećoj ženevskoj banci u jednom sefu pronašla lažne pasoše i osobne iskaznice na kojima su otkriveni otisci prstiju otmičara. Ubrzo nakon toga oni su uhapšeni. (Piše Bojan ŽIŽOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter