U kući od stotinjak četvornih metara, na kojoj je krov zamijenjen najlonom, obitelj živi četrdeset i jednu godinu, a krov im prokišnjava i zadaje muke - posljednjih trideset. Nedavno se počeo urušavati i vanjski zid kuće u vlasništvu države, što predstavlja opasnost za sve ukućane
Kuća obitelji Avdi (Snimio Milivoj Mijošek)
Krov sam sanirala u nekoliko navrata. Popravljali smo ga iznutra, no čim kiši, on opet padne i prokišnjava nam unutra. Stavljali smo svašta da to prekrijemo, i najlone i daske. Sad je počelo pucati i u hodniku, brine me samo da ne padne djeci na glavu. Jednom je prilikom pao dio krova meni i sinu na glavu. Sin je dobio četiri šava, a ja jedan. Samo da se sanira krov, to je sve što želim, priča nam 55-godišnja Naza Avdi koja sa svojom deveteročlanom obitelji živi u lošim uvjetima unutar devastiranog objekta smještenog na adresi Mornarički trg 5, pokraj restorana Odisej.
Redakciju Glasa Istre o ovom je slučaju obavijestila čitateljica i susjeda obitelji Avdi, s nastojanjem da će se uz pomoć medijskog angažmana, uprave Grada Pule i pulskog Crvenog križa pomoći nesretnoj obitelji u sanaciji krova.
U toj kući od stotinjak četvornih metara, na kojoj je krov zamijenjen najlonom, žive četrdeset i jednu godinu, a krov im prokišnjava i zadaje muke - posljednjih trideset. Na kući koja je u vlasništvu Republike Hrvatske nedavno se počeo urušavati i vanjski zid, što predstavlja opasnost za sve ukućane.
-Imali smo jedno vrijeme dobar krov, no čim zapuše jači vjetar, sve se sruši. Bolje da je snijeg od deset metara nego taj vjetar. Kad pada kiša kuća kisne, kad puše vjetar krov pada. Ne možemo tako živjeti. Tko god prolazi, slika kuću i govori 'jadni ljudi'. Susjedima koji prolaze je žao, pogotovo zbog djece, ali ne mogu nam ni oni pomoći. Njihovu pomoć od sramote nisam ni tražila. Dok sam radila bila sam kraljica, ali sad ne mogu više, priča nam Naza Avdi, onkološka bolesnica koja je trenutno u procesu kemoterapije. Uz rak pluća, ima još nekoliko zdravstvenih dijagnoza, a ujedno je i njezin 37-godišnji sin podvrgnut brojnim operacijama. S njima živi i pet unuka, a jedno ima tek devet mjeseci.
- Vlaga unutar kuće te hladnoća koja prodire u dom samo im otežava situaciju. Naza Avdi kaže da njezina jedanaestogodišnja unuka ima meningitis, pa svaki put kada pada kiša radi inhalacije nosi posebnu masku za koju su izdvojili 700 kuna.
Kaže da državi svakog mjeseca posljednje dvije godine plaćaju najam od 2.100 kuna, zbog čega očekuje da oni i saniraju krov.
-Dugo se već borimo da kuću kupimo, ali nam ne daju. U početku sam se žalila Gradu Puli i nadležnom ministarstvu. Stalno smo slušali "dobit ćete", no ispostavilo se da je kuća u vlasništvu države, pa od tada, posljednjih dvadeset i sedam godina, tražim kuću od njih. Prije godinu dana su nam poslali uplatnicu na sto tisuća kuna duga, a ja nemam novca ni za lijek. Muž radi u Tehnomontu i ima jako malu plaću. Pretprošle godine sam dobila uplatnice za plaćanje najma. Nekoliko puta su nam došli fotografirati kuću i mjeriti krov, ali nikad nikakav odgovor o popravku nismo dobili, kaže ogorčena sugovornica. Napominje da joj je muž bio hrvatski branitelj, ali ni to nije pripomoglo u dobivanju pomoći.
Iz Komunalne palače napominju da briga za sugrađane kojima je pomoć potrebna svakako spada u prioritete Grada Pule "koji u skladu s mogućnostima ulaže svoj maksimalan angažman u rješavanju takvih problematika."
"Slijedom navedenog, predstavnik Grada je lanjskog prosinca izašao na teren i obavio očevid kuće u kojoj obitelj Avdi stanuje te utvrdio da je kuća neuvjetna za stanovanje i da je prijeko potrebno, u što kraćem roku, pronaći alternativno rješenje stambenog pitanja za obitelj Avdi. Budući su stambeni kapaciteti iz fonda stanova kojima raspolaže Grad već popunjeni, Grad se obratio tvrtki Državne nekretnine koje upravljaju predmetnom nekretninom u ime vlasnika, republike Hrvatske, s prijedlogom da se za obitelj pronađe druga adekvatna nekretnina na području Pule. Grad će intenzivno pratiti realizaciju tog zahtjeva u Državnim nekretninama dok će, s druge strane, istovremeno tražiti moguća rješenja i u okviru vlastitih stambenih kapaciteta", priopćili su iz Grada. Napominju da obitelj povremeno koristi pomoć iz socijalnog programa Grada te da je u redovnom kontaktu sa službenicima Odsjeka za socijalnu skrb i zdravstvo.