Mjesni odbor Nova Veruda predložio je košnju trave, postavljanje novih klupica, informativnog panela i koševa na određenim punktovima, a sada su dobili odgovor da ništa od toga lani nije realizirano, već su njihovim novcem plaćeni drugi troškovi, kaže Matija Tomac, predsjednik Vijeća MO-a Nova Veruda
Matija Tomac (snimio Paulo GREGOROVIĆ)
U prvoj polovici lipnja održane su dvije javne tribine na kojima je predstavljen model participativnog budžetiranja po kojem građani predlažu, a kasnije i glasaju o investicijama koje žele realizirati uz pomoć sredstava iz gradskog proračuna. Sličan model je postojao i do sada jer su takve investicije predlagala vijeća svih 16 mjesnih odbora (MO) kroz male komunalne akcije. No, sada građani direktno odlučuju, a ne njihovi izabrani predstavnici. Čim je takav model predstavljam, pobunilo se nekoliko predsjednika vijeća MO-a jer im se oduzima pravo da odlučuju o tome kako da se utroši novac u kvartovima gdje su ih mještani izabrali.
No, najnovija saznanja Matije Tomca, predsjednika Vijeća MO-a Nova Veruda pokazuju da je bivša, IDS-ova gradska vlast formalno davala vijećnicima MO-a alat da mogu predlagati provedbu investicija, ali su kasnije gradski oci učinili sve da te prijedloge ne realiziraju. Tomac nam je ispričao da su predložili košnju trave, postavljanje novih klupica, informativnog panela i koševa na određenim punktovima.
- Kada bismo tražili od Grada Pule odgovor na pitanje što je od toga realizirano i koliko je plaćeno, odgovor nismo dobivali. Također nismo dobivali niti odgovore na pitanja građana koja prosljeđujemo Gradu, ogorčeno nam je proljetos izjavio predsjednik Vijeća MO-a Nova Veruda. On je sada napokon dobio odgovor da je Grad lani potrošio 130.000 kuna koje su trebale biti utrošene u male komunalne akcije na tom području.
- Grad je predvidio da taj novac uloži u one projekte koje Vijeće MO-a predloži. No, dogodilo se da mi predlažemo investicije, a Grad ulaže u nešto posve drugo. Eto, sada smo prvi put dobili izvješće kako su utrošili novac za MO. Potrošili su ga na održavanje nerazvrstane ceste te na izradu projekte dokumentacije i glavnog projekta. To kako su u Gradu potrošili novac Mjesnog odbora je nešto što nama nije prihvatljivo, naglasio je Matija Tomac.
Međutim, te greške bivše IDS-ove vlasti odlučila je popraviti sadašnja vlast u Gradu Puli tako što su pokrenuli pilot projekt participativnog budžetiranja. U tom modelu gradski čelnici su se obvezali realizirati sve one projekte koji budu predloženi i koje budu izglasali građani. Upitali smo Tomca smatra li da će sada biti realizirani oni projekti koje budu predlagali mještani Nove Verude.
Unatoč dosadašnjem lošem iskustvu s Gradom Pulom i unatoč uvođenju participativnog budžetiranja, Vijeće MO-a će i dalje predlagati Gradu koje male komunalne akcije realizirati vodeći pritom brigu da svi dijelovi MO-a budu podjednako zastupljeni, kaže on.
Kako na nove prilike gledaju ostali čelnici MO-a? David Demanuele, predsjednik Vijeća MO-a Sv. Polikarp-Sisplac i Klaudio Paljar, predsjednik vijeća MO-a Arena potvrdili su nam da će i dalje predlagati Gradu bitne investicije na njihovom području bez obzira što građani budu predlagali putem participativnog budžetiranja.
Demanuele naglašava da učestalo predlažu Gradu takve investicije i da će nastaviti to činiti i ubuduće. Paljar smatra da participativno budžetiranje nije adekvatan model jer se njime mogu rješavati privatni, a ne javni interesi.
- Na Vijeću MO-a donijeli smo odluku da ćemo i dalje prikupljati zahtjeve građana i prosljeđivati ih gradu, naglasio je Paljar.