(M. MIJOŠEK)
Sindikati podržavaju napore koje čini nova Uprava kako bi osigurala opstanak brodogradilišta, a tu potporu žele konkretizirati i stavljanjem štrajka u mirovanje te povratkom radnika na svoja radna mjesta, kako bi i tom gestom uputili poruku da im je na prvom mjestu spas Uljanika i opstanak brodogradnje
Kriza u Uljaniku u financijskom je i u kadrovskom smislu sve dublja, pa postoji bojazan da nova Uprava i Nadzorni odbor u suradnji sa sindikatima čine zapravo sizifovske napore kako bi nekako dohvatili neku od rijetkih preostalih prilika za spašavanje. Do 15-og u studenom radnicima na račun nije stigla puna plaća za rujan, ali je praznina u njihovim kućnim proračunima koliko-toliko popunjena budući da je tijekom tjedna iskorištena zakonska mogućnost da se preko državne Agencije za osiguranje radničkih potraživanja isplati minimalna plaća. Tvrtkama koje su u situaciji kao Uljanik, i nisu u stanju isplatiti plaću radnicima, zakon nudi mogućnost isplate tri minimalne plaće koje u neto iznosu za 2018. godinu iznose oko 2.750 kuna.
Ukoliko to zatraže, radnicima se u tromjesečnom razdoblju osigurava minimalna plaća, a poslodavac se zadužuje za taj iznos i omogućava mu se da pokuša nastaviti proizvodnju i izbjeći stečaj. Za isplatu plaća za 3.763 radnika Agencija je osigurala 9,8 milijuna kuna, a razlika do pune plaće pokušava se namaknuti dogovorom i pozajmicama brodovlasnika koji nisu raskinuli ugovor s Uljanikom, kao i s potencijalnim strateškim partnerima. Premda je bilo najava da bi se i taj dio mogao nekako ispregovarati i realizirati tijekom ovog tjedna, to se nije dogodilo. Izvjesno je da svi poslovni partneri s kojima se razgovara, prije uplate vlastitog novca ipak žele čvrsta jamstva da im to ulaganje neće propasti, odnosno da brodogradnja u Uljaniku ima zajamčenu budućnost.
Šansa za opstanak
"Idealan scenarij bi bio da smo tijekom ovog tjedna dobili punu plaću za rujan, međutim već jako dugo vremena smo u štrajku, puno je ljudi iz Uljanika otišlo i zbog toga nam prijeti opasan scenarij da kao tvrtka nestanemo ukoliko se ne pokrenemo", kazao nam je jučer sindikalni povjerenik SMH Đino Šverko. Sindikati podržavaju napore koje čini nova Uprava kako bi osigurala opstanak brodogradilišta, a tu potporu žele konkretizirati i stavljanjem štrajka u mirovanje te povratkom radnika na svoja radna mjesta, kako bi i tom gestom uputili poruku da im je na prvom mjestu spas Uljanika. Uvjet za povratak na posao bio je isplata plaće za rujan, međutim iako je on samo djelomično ispunjen, uljanikovci su svjesni da insistiranjem na nastavku štrajka zapravo sami smanjuju i tu preostalu šansu za opstanak. Zbog toga su već početkom ovog tjedna radnici pozvani da prekinu neplaćena odsustva i vrate se štrajku na svojim radnim mjestima, a u ponedjeljak bi trebala biti donijeta odluka o stavljanju štrajka u mirovanje i, nakon gotovo punih mjesec dana, nastavljena gradnja brodova.
Prije donošenja te odluke održat će se dva skupa radnika na kojima će Uprava informirati uljanikovce što se dosad učinilo, u kojem se smjeru ide i je li u ovom trenutku kompanija bliža stečaju, ili programu restrukturiranja. Kako su u ovoj krizi društvene mreže postale jedan od glavnih kanala širenja informacija, ali i dezinformacija, o onome što se planira i dešava u i oko Uljanika, tako su i ovu informaciju o održavanju skupova radnika i stavljanju štrajka u mirovanje s kolegama jučer putem FB profila podijelili članovi Stožera za obranu brodogradnje. (Milan PAVLOVIĆ)