Pulski mirovinci podstanari su u neuvjetnoj zgradi glavne pošte (Danilo MEMEDOVIĆ)
Krešimir Maretić novi je predstojnik Područnog ureda Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Puli, potvrdili su iz Ureda za odnose s javnošću HZMO-a. Još, međutim, nije počeo obavljati taj posao s obzirom da mora dovršiti obveze kod prethodnog poslodavca, nakon čega će sklopiti ugovor o radu, priopćili su iz Zavoda.
Specijalist za mirovinsko osiguranje
Maretić je na toj funkciji zamijenio Denis Lukež koja je sad zaposlena kao suradnik specijalist za mirovinsko osiguranje u Odjelu za rješavanje o pravima u prvom stupnju. Pulski mirovinci dosad nisu imali takvog specijalista koji daje mišljenje i savjete radnicima Zavoda, osiguranicima i korisnicima prava, tumači propise, provodi upravni postupak, izrađuje nacrte i kontrolira rješenja o pravima iz mirovinskog osiguranja u prvom stupnju. Uz ostalo, ažurira i potvrđuje unos u tzv. banku podataka umirovljenika. Također se bavi tumačenjem i primjenom propisa koji vrijede u EU-u, utvrđivanjem staža u inozemstvu te raznim vrstama kontrola unutar sustava.
Na naše pitanje o tome koliko se čeka na rješenje o mirovini pa shodno tome i isplata mirovine te ima li zaostalih predmeta i koliko ih je, iz HZMO-a odgovaraju da je na dan 31. siječnja u Puli bilo 2.483 neriješenih zahtjeva prvog stupnja.
- Broj neriješenih zahtjeva je u posljednje dvije godine prepolovljen. Neriješenih zahtjeva za starosnu mirovinu prvog stupnja je 627, a kroz novu organizaciju rada dugotrajnost postupka približena je propisanom zakonskom roku od 60 dana. U postupku donošenja prvih rješenja i isplati akontacija pristupa se žurno da korisnici ne bi bili bez isplate dok čekaju konačno rješenje, navode iz HZMO-a.
Zbog nedostatka stručnih kadrova u pulskom HZMO-u prije nekoliko godina gomilali su se predmeti, zbog čega su se korisnici žalili da na rješenje o mirovini čekaju čak godinu dana, pa i više. Da bi se skratio rok donošenja rješenja, službenici su 2017. često radili prekovremeno, pa i subotama. Tad su se obratili središnjici zbog prevelikog obujma posla koji se, nakon tragične smrti dviju pravnica, više nije mogao obavljati kvalitetno i u roku. Pismom su se obratili i našoj redakciji, podsjećajući na neodrživo stanje u pulskom Zavodu te lošu organizaciju rada i to nakon što je Pula izgubila status područnog ureda. Službenicima je tad uvedena norma za posao koji je vrlo kompleksan pa su mnogi bili iscrpljeni, a neki su završili i na bolovanju. Pomagali su im i riječki službenici koji su također radili prekovremeno.
Osam otišlo, osam novih zaposleno
Sada je situacija drugačija. Lani je iz Područnog ureda u Puli otišlo osam službenika - neki su se umirovili, drugi sporazumno raskinuli ugovor o radu - ali je osam novih zaposleno.
- Svi predmeti rješavaju se prema redoslijedu i prioritetima, u zakonski utvrđenom roku, osim u pojedinim slučajevima gdje su moguća odstupanja iz objektivnih razloga. Zavod uglavnom poštuje rokove u vođenju postupaka propisanih Zakonom o općem upravnom postupku, a i u slučaju kad se utvrdi da se podaci ne mogu prikupiti u zakonskom roku, donosi se rješenje o priznanju prava na mirovinu te se isplaćuje predujam mirovine. Naime, u postupcima donošenja prvih rješenja i isplatama akontacija pristupa se žurno da korisnici ne bi ostajali bez isplata do konačnih rješenja. Rok donošenja rješenja i broj neriješenih predmeta u kontinuiranom su padu zahvaljujući novoj organizaciji rada i ažurnom praćenju stanja na dnevnoj i tjednoj bazi, navode iz središnjice HZMO-a u Zagrebu.
HZMO pet godina traži novi prostor u Puli
Službenici pulskog HZMO-a iselili su iz vlastite reprezentativne zgrade na Portarati, poznatije kao palača Scracin, jer se strop počeo urušavati i opasnost im je doslovce visjela nad glavom. Manji dio mirovinaca ostao je na Portarati, dok je većina prešla u zgradu glavne pošte na Danteovom trgu. U svibnju bit će pet godina da su tamo podstanari, u neadekvatnim, skučenim prostorima, zbijeni i po pet-šest djelatnika u jednom uredu, gdje primaju i stranke. Zgrada na Portarati, koju suvlasnički dijele HZMO i HZZO, u omjeru 60 prema 40, oglašena je na prodaju za 15,7 milijuna kuna, no investitor, pulski poduzetnik Kristijan Floričić u posljednji je čas odustao od kupovine.
Iz HZMO-a, međutim, nisu potvrdili našu neslužbenu informaciju da bi se mirovinci mogli preseliti kod Croatia osiguranja, gdje je vlastiti prostor kupio HZZO. Mirovinski zavod prvo je namjeravao renovirati zgradu na Portarati i vratiti se tamo, ali su na koncu odustali od te namjere, vjerojatno zbog velikog iznosa koji bi valjalo uložiti u zaštićeno kulturno dobro.
- Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje za sada se ne seli iz zgrade pošte. Preseljenje se planira kupnjom odgovarajućeg prostora koji Zavod niti na dva raspisana natječaja nije pronašao, odgovaraju na naše pitanje te potvrđuju da će i nadalje tragati za odgovarajućim prostorom.