SOCIJALNA SLIKA PULE

U Gradu tvrde da se broj korisnika socijalnih potpora nije povećao, a u proračunu je za tu svrhu predviđeno TRI MILIJUNA VIŠE NEGO LANI

| Autor: Borka PETROVIĆ
Socijalnim programom štite se najugroženije skupine građana (Milivoj MIJOŠEK)

Socijalnim programom štite se najugroženije skupine građana (Milivoj MIJOŠEK)


Nakon djece, najviše naknada primaju umirovljenici: 518 naknada ide na ruke penzionerima čiji je prosječni mjesečni prihod u posljednja tri mjeseca po članu obitelji iznosio do 1.850 kuna, odnosno ako se radi o samcu, do 2.100 kuna. Za pokriće životnih troškova pruža im se financijska pomoć u tromjesečnom iznosu od 400 do 600 kuna. Prošle je godine 530 umirovljenika primilo i poklon-bon

Iz gradskog se proračuna, u skladu sa zakonskim obvezama ali i dodatno, povrh njim, socijalnim programom štiti najugroženije građane koji zbog nepovoljnih osobnih ili društvenih okolnosti nisu u mogućnosti samostalno zadovoljiti svoje osnovne životne potrebe. U ovogodišnjem proračunu Grada Pule za socijalnu skrb osigurano je 22 milijuna kuna, odnosno tri milijuna kuna više nego u prethodnoj godini, a povećanjem cenzusa, proširen je obuhvat korisnika kao i visina pomoći za pulske umirovljenike. Prema broju korisnika navedenih mjera vidljivo je da je njihov broj na razini prošlogodišnjeg, bez značajnijih odstupanja.

Popust na vrtiće i marende

Najviše naknada, ukupno 723, odnosni se na subvencije učešća u cijeni programa predškolskog odgoja. Pravo na stopostotnu subvenciju cijene vrtića imaju djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ona čiji su roditelji redovni studenti ili učenici, djeca korisnika s utvrđenim tjelesnim oštećenjem od najmanje 80 posto čiji je prosječni mjesečni prihod do 1.650 kuna, ali i svako treće i sljedeće dijete iste obitelji te dijete korisnika uvećanog doplatka za djecu, čiji je prosječni mjesečni prihod do 1.650 kuna.

Pravo na 40-postotnu subvenciju imaju roditelji čija su djeca korisnici prava na doplatak za djecu, a "popust" od 20 posto ima drugo dijete iz iste obitelji. Na subvenciju učešća u cijeni školske marende pravo ima 668 korisnika. Pravo na besplatnu marendu u osnovnim školama (koja iznosi osam kuna) imaju djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi, dijete korisnika prava na zajamčenu minimalnu naknadu, dijete s utvrđenim tjelesnim oštećenjem od najmanje 80 posto ili dijete korisnika s utvrđenim tjelesnim oštećenjem od najmanje 80 posto (čiji je prosječni mjesečni prihod kućanstva do 1.650 kuna). Pravo na 40-postotnu subvenciju imaju obitelji koja su korisnici prava na doplatak za djecu.

Za 197 djece, čiji roditelji primaju doplatak za djecu, Grad sufinancira i produženi boravak u školama s 25 posto, a za 147 mališana osigurana je prošle godine i subvencija nabavke školskih udžbenika. Pravo na jednokratnu novčanu pomoć početkom školske godine imali su učenici osnovnih i srednjih škola čiji roditelj/skrbnik ostvaruje pravo na pomoć za podmirenje troškova stanovanja, a nije dobio potporu za nabavku školskih udžbenika po nekoj drugoj osnovi. Pomoć je za učenike iznosila od 590 do 1.290 kuna, ovisno koji razred djeca pohađaju.

Pomoć umirovljenicima

Nakon djece, najviše naknada primaju umirovljenici: 518 naknada ide na ruke penzionerima čiji je prosječni mjesečni prihod u posljednja tri mjeseca po članu obitelji iznosio do 1.850 kuna, odnosno ako se radi o samcu, do 2.100 kuna. Za pokriće životnih troškova pruža im se financijska pomoć u tromjesečnom iznosu od 400 do 600 kuna. Prošle je godine 530 umirovljenika primilo i poklon-bon.

Grad pruža i pravo na subvencije usluga pomoći i njege u kući koja se pruža onima koji zbog starosti, invaliditeta ili lošeg zdravstvenog stanja, ne mogu sami u svom stambenom prostoru brinuti o zadovoljavanju osnovnih životnih potreba te im je prijeko potrebna pomoć druge osobe. Pomoć u kući realizira se kroz dva oblika skrbi: na pomoć u kući koja obuhvaća aktivnosti održavanja osobne higijene i higijene životnog prostora, obavljanje kućanskih poslova, nabava namirnica, hranjenje korisnika, priprema jednostavnijeg obroka, nabava lijekova, suradnja sa zdravstvenim, socijalnim i drugim institucijama pravo ima 14 osoba dok   je subvenciju dostave jednog obroka dnevno lani koristilo 74 osobe, deset više nego 2018. godine.

Naknada za troškove stanovanja

Jedan od obvezujućih oblik zaštite u nadležnosti jedinica lokalne samouprave je i naknada za troškove stanovanja. Ona podrazumijeva pružanje mjesečne financijske potpore za podmirenje troškova stanovanja, najamnina, komunalne naknade, električne energije, plin, voda, grijanja. Ova se pomoć dodjeljuje samcu ili kućanstvu koji nemaju dovoljno sredstava za podmirenje osnovnih životnih potreba te im je rješenjem Centra za socijalnu skrb priznato pravo na zajamčenu minimalnu naknadu. Tu naknadu lani je mjesečno koristilo 378 korisnika koji dobivaju od 400 do 600 kuna, ovisno o broju članova kućanstva. Utvrđeni iznos uvećava se za 250 kuna korisnicima koji najam stana plaćaju više od 900 kuna mjesečno.

Postoji i jednokratna naknada za troškove stanovanja koja se može priznati osobi koja "ne može pridonijeti sprečavanju, otklanjanju ili ublažavanju vlastite socijalne ugroženosti" u iznosu do tisuću kuna u jednoj kalendarskoj godini. Ovu je naknadu u 2019. godini koristilo 212 korisnika, gotovo duplo nego godinu dana ranije kada je pravo na nju ostvarilo 108 osoba.

Za kategorije najugroženijih Grad sufinancira privremeni smještaj u Prihvatilištu za beskućnike. Ovu mjeru lani je koristilo 19 korisnika (četiri manje nego 2018. godine), dok je uslugu Dnevnog boravka koristilo 40 korisnika. Sufinancira se i prehrana u Pučkoj kuhinji u Zagrebačkoj ulici, gdje lokalna zajednica osigurava jedan obrok dnevno građanima koji si redoviti obrok nisu u mogućnosti sami osigurati. Ovu mjeru koristilo je lani 108 ljudi.

Pomoć za novorođenčad, bebe i studente

Za najmlađe Grad osigurava tzv. pomoć u naravi za prehranu djece do prve godine. Ona se dodjeljuje djetetu do godine dana iz obitelji s troje i više maloljetne djece, čiji prosječni mjesečni prihod po članu obitelji iznosi do tisuću kuna. Pomoć se osigurava u obliku paketa koji dodjeljuje Gradsko društvo Crvenog križa. Pravo na novorođenačku potporu u iznosu od tisuću kuna imaju sva djeca ukoliko barem jedan od roditelja ima prebivalište u Puli.

Studentima se pak dodjeljuje novčana pomoć. Onima koji redovito pohađaju visokoškolsku ustanovu i prvi put upisuju akademsku godinu u iznosu od 400 ili 800 kuna, ovisno o tome da li korisnik prava studira u Puli, odnosno izvan mjesta prebivališta, pod uvjetom da prosječni mjesečni prihod po članu obitelji studenta iznosi do 1.250 kuna te da članovi obitelji nisu vlasnici ni suvlasnici nekretnine ili dijela nekretnine koja im ne služi za podmirenje osnovnih stambenih potreba.

Besplatno Pulaprometom

Iz gradskog proračuna subvencioniraju se i vozne karte u javnom gradskom prijevozu. Popust u iznosu od 80 posto cijene mjesečne karte odobrava se osobama s određenim postotkom tjelesnog oštećenja i osobama s invaliditetom te udomiteljima i osobama koje su smještene u udomiteljske obitelji. Besplatnu mjesečnu kartu imaju darivateljice krvi koje su krv dale više od 50 i darivatelji koji su krv dali više od 75 puta.

Jednokratne pomoći uljanikovcima

Na pitanje jesu li zbog zatvaranja Uljanika imali povećan broj korisnika, ravnateljica Centra za socijalnu skrb u Puli Sandra Ventola kaže da je u trenutku neisplaćivanja plaća i zatvaranja brodogradilišta bio povećao broj zahtjeva za jednokratnom naknadom, ali ne značajno.

- Pravo na zajamčenu minimalnu naknadu u prosincu prošle godine koristilo je 406 ljudi, doplatak za pomoć i njegu u smanjenom i punom opsegu 380, odnosno 1.021 korisnik. Osobne invalidnine koristilo ih je 466, naknade do zaposlenja 16, dok je pravo na jednokratne naknade prošle godine ostvarilo 1.460 korisnika. Podaci su to za područje gradova Pule i Vodnjana te općina Svetvinčenat, Medulin, Ližnjan, Marčana, Barban i Fažana koji su u našoj nadležnosti, navodi se u odgovoru iz Centra za socijalnu skrb.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter