POPIS STANOVNIŠTVA

TALIJANSKA ZAJEDNICA PRIPREMA SE ZA CENZUS. TREMUL: Od naše brojnosti ovise i prava koja će imati naša zajednica. Zato je važno da se svi Talijani tako i izjasne

Mi živimo doma, autohtona smo zajednica i toga moramo biti svjesni, a moj je zadatak da spajam razne institucije, talijanske i hrvatske. Istra je danas regija gdje svi žele živjeti. Takva joj je reputacija, posebna je, a takva ne bi bila bez utjecaja talijanske kulture. To je važno za Talijane, ali pogotovo za Hrvate, ustvrdio je Furio Radin

| Autor: Marcello ROSANDA
Ilustracija (Snimio Davor Pongračić / Cropix)

Ilustracija (Snimio Davor Pongračić / Cropix)


"Tko je ili se osjeća Talijanom neka se tako i izjasni na popisu stanovništva", poručio je predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul na konferenciji za medije u pulskoj Zajednici Talijana. Tema je, dakako, bila nadolazeći popis stanovništva u Hrvatskoj i isticanje njegove važnosti, pa su tom prilikom predstavnici hrvatskih Talijana, inače dobro poznate ličnost talijanske zajednice, javnosti iznijeli što poduzimaju po pitanju informiranosti njihovih sunarodnjaka o skorašnjem cenzusu.

O provođenju raznih akcija, edukacija i informativnih aktivnosti pričali su, a kasnije i odgovarali na novinarska pitanja, potpredsjednik Sabora i zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin, zamjenica istarskog župana iz redova talijanske nacionalne zajednice Jessica Acquavita, potpredsjednica Skupštine Istarske županije i predsjednica pulske Zajednice Talijana Tamara Brussich, predsjednik Izvršnog odbora Talijanske unije Marin Corva i predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul.

- Od naše brojnosti ovise potom i prava koja će imati naša zajednica. Zato je važno da se svi Talijani tako i izjasne. Članovima naših zajednica podijelili smo gotovo 30 tisuća letaka na kojima detaljno opisujemo sve što im je potrebno znati ne bi li ih potaknuli da slobodno izraze svoju nacionalnu pripadnost. Između ostalog, na televiziji i društvenim mrežama vrtjet će se spotovi i smatram da će naša poruka doći do svih Talijana u Hrvatskoj, kazao je Tremul.

Zamjenica župana Acquavita je potom pojasnila određene procesne detalje i podsjetila na važeće rokove. Napomenula je da su, u suradnji s Državnim zavodom za statistiku, korigirali određene tehničke nedostatke, kao što je zamjena riječi "etnička skupina" s "nacionalnost", što je mnogim građanima jasnije, a u prošlosti ih je zbunjivalo. Najavila je i mogućnost popunjavanja popisnog upitnika na talijanskom jeziku, i to online na platformi e-građani.

- Mi smo mala grupa, pa samim time često doživljavamo velike promjene. Naši sunarodnjaci se sve više ohrabruju i nalaze snagu deklarirati se kao Talijani, što nije uvijek bio slučaj. Mi živimo doma, autohtona smo zajednica i toga moramo biti svjesni, a moj je zadatak da spajam razne institucije, talijanske i hrvatske. Istra je danas regija gdje svi žele živjeti. Takva joj je reputacija, posebna je, a takva ne bi bila bez utjecaja talijanske kulture. To je važno za Talijane, ali pogotovo za Hrvate, ustvrdio je Radin.

Na pitanje kako će se popisivači na terenu sporazumjeti s Talijanima koji ne razumiju hrvatski jezik, Tremul je potvrdio da je zatražio od nadležnih službi osiguravanje određenog broja popisivača koji bi pričali talijanski jezik. Međutim, izrazio je zabrinutost budući da općenito, u cijeloj državi, još uvijek fali popisivača. Potvrdila je to i Acquavita, te pozvala pripadnike talijanske zajednice da se također prijave za popisivače, ne bi li se na taj način doskočilo mogućem problemu.

BOŠNJAČKA NACIONALNA MANJINA: Imamo sreću da živimo u Hrvatskoj u kojoj imamo pravo reći tko smo i što smo

Predstavnici bošnjačkih udruga i vijeća bošnjačke nacionalne manjine devet istarskih gradova i općina održali su sastanak na kojem je glavna tema bio popis stanovništva. Podsjetili su na rokove i načine vođenja cenzusa, i podsjetili da se pripadnicima nacionalnih manjina omogućuje pravo uvida u ogledni primjerak popisnog upitnika na jeziku i pismu nacionalne manjine kojoj pripadaju.

Predsjednik Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije Muhamed Muratagić podvukao je izuzetnu važnost popisa za bošnjačku nacionalnu manjinu, te pozvao sve istarske Bošnjakinje i Bošnjake da izvrše svoju građansku dužnost.

Izjašnjavanje je za istarske i hrvatske Bošnjake od izuzetne važnosti radi konzumiranja zakonima zajamčenih prava. Bez izjašnjavanja, bez određenog broja pripadnika bošnjačke nacionalne manjine, u mnogim slučajevima nema ni mogućnosti korištenja određenih prava, istaknuo je Muratagić.

Rekao je da Bošnjaci imaju sreću da žive u Hrvatskoj u kojoj imaju pravo reći tko su i što su, koji je njihov jezik, je li to bosanski ili bilo koji drugi jezik svijeta, izjasniti se osim nacionalne i za vjersku pripadnost. Zanimljivo je da se na prošlom popisu od 33 tisuće Bošnjaka u Hrvatskoj samo 15 tisuća izjasnilo da govori bosanskim jezikom, a to znači da 18 tisuća Bošnjaka govori nekim drugim jezikom.

Pulski imam Omer ef. Omanović upoznao je sudionike sastanka s projektom Islamskog kulturnog centra u Puli koji će biti mjesto susreta, dijaloga, upoznavanja i razumijevanja za dobrobit svih građana Pule i Istre.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter