Važno nam je da do jeseni dobijemo dopusnice za diplomski studij sestrinstva, ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te računarstva za koje studenti iskazuju interes, kaže prorektorica Mirjana Radetić-Paić
Najviše je slobodnih mjesta na najvećem pulskom fakultetu, Fakultetu ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković"
Na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli u prvom upisnom roku na prvu godinu studija upisalo se desetak posto studenata više nego lani, no ostalo je slobodnih mjesta na svim studijskim programima. Za jesenski rok najviše je upisnih mjesta preostalo na najvećem pulskom fakultetu, Fakultetu ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" i to na studijima Primijenjena ekonomija i Poslovna ekonomija, smjer Informatički menadžment, no mjesta za nove studente ima i na svim ostalim studijskim programima FET-a, kaže izv.prof.dr.sc. Mirjana Radetić-Paić, prorektorica za studente, obrazovne programe i suradnju.
Prema podacima Agencije za znanosti i obrazovanje, za jesenski upisni rok na preddiplomskim studijima diljem Hrvatske preostalo je 13.768 slobodnih mjesta. Prijave za jesenski upisni rok već su počele i traju do 16. rujna u 14.59 sati, naravno, za studije gdje je preostalo slobodnih mjesta. Privremene rang-liste bit će objavljene 10. rujna, a konačne liste za upise izlaze 16. rujna iza 16 sati.
- Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti ove je godine izrazito dobro na prvom upisnom roku popunio integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni Učiteljski studij na hrvatskom jeziku, a na preddiplomskom studiju Rani i predškolski odgoj i obrazovanje već niz godina bilježimo izuzetan interes te je na svakom od studijskih programa ove sastavnice Sveučilišta, na hrvatskom i na talijanskom jeziku, ostalo po desetak mjesta. Tražena je i Poslovna ekonomija na FET-u, a na Filozofskom fakultetu i ove je godine na prvom upisnom roku izuzetan interes iskazan za dvopredmetni studij engleskog jezika, koji smo prošle godine popunili na prvom roku u cijelosti, a gdje je sada ostalo svega tri slobodna mjesta, kao i na jednopredmetnom i dvopredmetnom studiju japanskog jezika. Još je 15-ak mjesta slobodno na dvopredmetnom studiju arheologije, a najviše je mjesta ostalo na jednopredmetnom i dvopredmetnom studiju Hrvatski jezik i književnost te Povijest. Latinski jezik i rimsku književnost. prema zadnjim ažuriranim podacima, nitko nije izabrao, kaže Radetić.
Na Fakultetu za prirodne znanosti u jesenskom roku mogu upisati još samo dva brucoša. Za studij sestrinstva i dalje je velik interes pa je na redovnom i izvanrednom studiju ostalo svega po tri mjesta za jesenski upisni rok. Na redovni studij Fakulteta informatike upisano je nešto manje od 60-ak studenata te je na redovnom i izvanrednom studiju ostalo slobodno 20-ak mjesta. Na Muzičkoj akademiji od ponuđene kvote od 32 upisna mjesta ukupno je po svim studijskim programima popunjeno 12 mjesta. Na studijima Proizvodno strojarstvo i Računarstvo koji se izvode na Tehničkom fakultetu ostalo je dosta slobodnih mjesta.
- Na Fakultetu za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije, studij Kultura i turizam je ukupno gledajući upisao isti broj studenata kao i prošle godine, ali je ove godine iskazan nešto veći interes za izvanredni studij nego lani. Dvopredmetni studij Kultura i turizam s talijanskim jezikom i kulturom nitko nije izabrao u prvom upisnom roku te smo u procesu preispitivanja opravdanosti ovog studija. Novina je i da studij Kultura i turizam prelazi na Fakultet ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković", no u studijskom programu, akademskom nazivu, temeljnim ciljevima programa i ishodima učenja neće se ništa mijenjati, ističe prorektorica.
Na pulskom Sveučilištu drugu su godinu za redom upise u prvu godinu preddiplomskih i integriranih studija obavili online, bez fizičkog kontakta i dolazaka studenata u Ured za studente i obrazovne programe. Upisi su se odvijali putem nove aplikacije koju je pripremio laboratorij Fakulteta informatike i Sveučilišni računski i informacijski centar.
- Online upisi odvijali su se u nekoliko koraka i aplikacija se pokazala primjenjivom s obzirom na situaciju i poštovanje epidemioloških mjera, a djelatnici Ureda za studente i obrazovne programe uz podršku naših informatičara sudjelovali su u svim koracima novog načina upisa, kaže Mirjana Radetić-Paić.
Prijave za upis i razredbeni postupak u rujanskom roku primaju se do 16. rujna u 15 sati. Kandidati studijske programe prijavljuju putem Nacionalnog informacijskog sustava za prijave na visoka učilišta (NISpVU) koji se nalazi pri Središnjem prijavnom uredu Agencije za znanost i visoko obrazovanje na adresi www.postani-student.hr. Broj slobodnih mjesta za rujanski razredbeni rok objavljen je na stranicama www.postani-student.hr. Dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti za upis provodi jedino Muzička akademija u Puli, a prijave za dodatnu provjeru dostavljaju se isključivo neposredno u Ured za studente i obrazovne programe na adresi Ronjgova 1 ili putem e-pošte zaključno do 2. rujna. Dodatne provjere obavljat će se prema rasporedu koji će biti objavljen na mrežnim stranicama Muzičke akademije u Puli i Sveučilišta, a održat će se 7. rujna, ovisno o studiju.
Upisi će se i u jesenskom roku održati online, a iz Rektorata ističu da će za studente koji nisu iz Pule s novom akademskom godinom biti otvoreni i novi smještajni kapaciteti u novom luksuznom Studentskom domu.
Što se tiče upisa na diplomske sveučilišne studije, oni se obavljaju preko stranice www.studij.hr i traju do 30. rujna u 12 sati, odnosno za neistovrsne studijske programe do 11. rujna. I na diplomskoj razini može se studirati redovno i izvanredno, ovisno o studijskom programu i neovisno o dobi studenta, a na pulskom Sveučilištu izvode se diplomski studiji Primijenjena i Poslovna ekonomija, Hrvatski jezik i književnost, Povijest, Talijanski jezik i književnost, Japanologija, svi kao jednopredmetni ili dvopredmetni studiji, Latinski jezik i rimska književnost, Kultura i turizam, Glazbena pedagogija, Klasična harmonika, Solo pjevanje, Klavir, Informatika i Nastavni smjer informatika.
- S obzirom da pratimo potrebe tržišta rada i interese studenata, vrlo nam je važno da do jeseni dobijemo dopusnice za diplomski studij sestrinstva, ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te računarstva za koje studenti iskazuju interes, a i navedena zanimanja se već nekoliko godina, prema preporukama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, ističu kao deficitarna, kaže prorektorica.
Na pitanje o načinu provedbe ispita i nastave u novoj akademskoj godini, kaže da će se kao i do sada rukovoditi mjerama Stožera civilne zaštite radi zaštite zdravlja i života studenata te nastavnog, administrativnog i tehničkog osoblja Sveučilišta.
- Ne znamo što nam nosi novi soj virusa, a sada već iz iskustva znamo da svaki put kada bismo popustili i počeli s otvaranjem da bi nastalo novo žarište i da su pri tome neki naši djelatnici razvili težu sliku i bili hospitalizirani. Još je uvijek rano za definitivnu odluku o načinu izvođenja ispita u jesenskom roku i nastave u novoj akademskoj godini koja počinje u listopadu s obzirom na neizvjesnost oko epidemiološke situacije. Isto vrijedi i za promocije prvostupnika i diplomanata. Spremni smo i dalje za sve varijante, dakle i za neposrednu nastavu uz poštovanje epidemioloških mjera, hibridnu nastavu, dio u neposrednom kontaktu, dio nastave na daljinu ili pak nastavu na daljinu ovisno o situaciji i eventualnim dodatnim uputama resornog ministarstva. Čim budemo donijeli konkretnije odluke, svakako ćemo studente pravovremeno obavijestiti. Između ostalog, upravo iz razloga neizvjesnosti povratka u klupe i praćenja svjetskih trendova na Fakultetu informatike i FET-u intenzivno pripremaju nove online programe, kaže Mirjana Radetić-Paić.
Logopedija i dalje najpoželjnija
Kao najpoželjniji studiji u zemlji, što se određuje prema omjeru broja prvog prioriteta i upisne kvote, i ove su se godine potvrdili Logopedija na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, stručni studij Izobrazba trenera, smjer kondicijska priprema sportaša na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, Animirani film i novi mediji na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, Psihologija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te Sestrinstvo na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku.
Zagrebački fakulteti drže prvih pet mjesta i na ljestvici studija s najvećim brojem prijava prvog prioriteta, a to su Poslovna ekonomija na Ekonomskom fakultetu, Elektrotehnika i informacijska tehnologija i Računarstvo na FER-u, Pravo i Medicina te stručni studij poslovne ekonomije, također na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Gledajući srednjoškolski uspjeh, visoka učilišta s najvišim prosjekom ocjena kandidata koji su ostvarili pravo upisa su zagrebački Farmaceutsko-biokemijski fakultet (4,85), Medicinski (4,78) i Stomatološki fakultet (4,76) te Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu (4,68) i Fakultet dentalne medicine Sveučilišta u Rijeci (4,67).
Studiji bez upisanih brucoša
U ljetnom upisnom roku na hrvatskim su fakultetima u ponudi bila 894 studijska programa s mjestom za 40.171 brucoša. Prijavilo se 32.090 kandidata, a pravo upisa ostvarilo je njih 26.403. Ostalo je 13.768 slobodnih mjesta, a čak 49 studijskih programa nije upisao ni jedan jedini student.
Među šest redovnih studija u zemlji s kvotom iznad deset mjesta, na kojima se nije upisao nijedan brucoš su i dva programa s pulskog Sveučilišta - Latinski jezik i rimska književnost na Filozofskom fakultetu te dvopredmetna kombinacija Kultura i turizam s talijanskim jezikom i kulturom na Fakultetu za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije u Puli. Zainteresiranih nije bilo ni za grčki jezik i književnost te jednopredmetni studij povijesti umjetnosti na Sveučilištu u Zadru, za Povijest i geografiju, nastavnički smjer, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te za Pomorske tehnologije jahta i marina na Sveučilištu u Dubrovniku.