PIŠE Duška PALIBRK

Sve ima svoj početak


Peti medicinski fakultet u Hrvatskoj osniva se u Puli! Vijest je mnoge podigla na noge. Znanost, medicina, zdravstvo (do)tiču se svakog od nas. Zato ne čudi da svi o tome imaju nekakvo mišljenje. Te, "nema šanse da nam to uspije, pa nemamo ni sada dovoljno liječnika u Istri; tko će raditi u bolnici ako bolnički liječnici budu radili na fakultetu; nemamo ni kliničku bolnicu ni klinike na kojima se moraju uvježbavati studenti, budući doktori medicine, kao i specijalizanti", česti su komentari poznavatelja lokalnih prilika.

Ni u ostatku Hrvatske ne nedostaje nevjernih toma. Ima tu puno političkih, financijskih i svih drugih interesa, sveučilišnih ekskluziviteta, pozivanja na tradiciju. Kao da sve nema svoj početak. Kada je osnovan Medicinski fakultet u Osijeku, recimo, imao je par prostorija na raspolaganju, a profesori su dolazili sa zagrebačke medicine. Na gostujućim predavačima iz Zagreba stasala je i riječka medicina. Tako se šire sveučilišni centri svugdje u svijetu. Ni to što Pula, za razliku od Osijeka i Rijeke, ima bolnicu općeg ranga, a ne klinički bolnički centar nije nepremostiva prepreka. Štoviše, na osnivanje medicinskog fakulteta treba gledati kao na razvojni iskorak ne samo pulskog Sveučilište, već i pulske bolnice, čitave regije.

Mlado Dobrilino sveučilište privlači znanstvenike i istraživače iz cijelog svijeta, po mobilnosti i međunarodnim kontaktima među najaktivnijima je u zemlji. Ističe to često Marinko Škare, ugledni profesor s pulskog FRT-a, nabrajajući sveučilišta sa Šangajske liste s kojima Pula ima potpisanu suradnju, poput University of Alicante na kojem rade priznati međunarodni znanstvenici, među kojima i nobelovci, zatim sveučilišta u Valenciji i Lisabonu, Rollins te Saint Mary's University, Halifax, Charles Sturt University, Vilnius Gediminas Technical University… Umrežena s takvom akademskom zajednicom, zajedno s budućim medicinskim fakultetom u Puli i novoopremljenim bolničkim kompleksom, pulska bolnica ima veće mogućnosti zadržati i dalje usavršavati postojeće te privući vanjske specijaliste. Posebno ugledne docente i profesore, nositelje znanstveno-nastavnih zvanja koji mogu biti nositelji kolegija na medicini i šefovi klinika. S priznatim znanstvenicima otvaraju se vrata kliničkom razvoju pulske bolnice.

Kako vrijeme ide, čini se, medicinari će se tražiti svijećom i plaćati zlatom. Ako zaljubljenicima u medicinu među istarskim maturantima fakultet bude nadohvat ruke i ne budu više morali odlaziti na studij u druge sveučilišne centre, vjerojatno će i to biti mamac za veći upis i više završenih doktora medicine. A oni koji diplomiraju u Puli, otkud god dolazili, veća je vjerojatnost da će i ostati ovdje raditi, naravno ako im osiguramo dobre uvjete. U bolnicama pulskoj i rovinjskoj, pa onda redom svim drugim zdravstvenim ustanovama u Istri. Čiji turizam, također, neće moći dalje bez vrhunske zdravstvene skrbi. Na pet zvjezdica.


Podijeli: Facebook Twiter