UŠLA U PROGRAM "DOLCEVITA"

FOTOGALERIJA/STOLJETNA LJEPOTICA Impozantna, ali jako oronula zgrada preko puta Pattinaggia stalna je prijetnja pješacima. Iduće godine napokon bi MOGLA POČETI NJENA OBNOVA

Trojici suvlasnika zgrade odobreno je 129 tisuća kuna iz programa Dolcevita, a procijenjena projektantska vrijednost obnove je 1,2 milijuna kuna s PDV-om

| Autor: Borka PETROVIĆ


Grad Pula zadnjih godina kroz projekt "Dolcevita" zajedno sa suvlasnicima zgrada sufinancira obnovu pročelja i krovišta u staroj gradskoj jezgri, odnedavno i šire. Posljednjim izmjenama programa "Dolcevite" proširena je mogućnost sufinanciranja na pročelja posebno vrijednih povijesnih građevina s bogatim dekoracijama i detaljima koje se nalaze i izvan područja zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada, a na posebno frekventnim pješačkim i kolnim pravcima.

Jedna od takvih je i jako oronula, a impozantna zgrada s početka 20. stoljeća na frekventnom uglu Rovinjske i Marulićeve ulice, preko puta Pattinaggia, o čijem smo lošem stanju nekoliko puta pisali. Na fasadi je upozorenje na opasnost od urušavanja, a teški balkoni, posebno onaj najveći - ugaoni, stalna su prijetnja pješacima. I tako je već godinama.

Premda se nalazi izvan zone zaštite kulturno-povijesne cjeline Pule, upravitelj Castrum 97, uz suglasnost suvlasnika, prijavio je zgradu za program "Dolcevita". Dva poslovna prostora u prizemlju su u vlasništvu Grada, a ostalo pripada trojici privatnih vlasnika, riječ je o četiri stana i dva poslovna prostora u kojima su odvjetnički uredi.

- Suvlasnici ove višestambene zgrade ostvaruju pravo na proračunska sredstva u iznosu od 129 tisuća kuna. Konkretno, za građevinske radove 75 tisuća, za restauratorske radove 50 tisuća te za projektnu dokumentaciju četiri tisuće kuna, pojašnjava Aleksandar Matić, gradski pročelnik i direktor Castruma 97.

foto

Zaštitno platno je tu već godinama, ali prolaznicima više prijeti sama terasa (Snimio Duško Marušić Čiči)

Napominje da će Grad Pula, prema suvlasničkom udjelu od nepunih 11 posto u zgradi, snositi razliku troškova ukupne investicije kada preostala četiri suvlasnika osiguraju financijska sredstva. Na ovoj zgradi radovi će se izvoditi na vrlo zahtjevnom pročelju koje obiluje ornamentima te će se provesti statička sanacija terasa koje već dugi niz godina vape za obnovom.

- Moram napomenuti da suvlasnici moraju sami biti zainteresirani i donijeti potrebne odluke većine vlasnika posebnih dijelova nekretnine. Ne manje bitna stavka za realizaciju kredita radi nedostatnih sredstava je uredno plaćanje pričuve koja je namjenski vezana zajednička imovina svih suvlasnika nekretnine, napominje Matić, dodajući da, kako je riječ o zajedničkim sredstvima, suvlasnici sami odlučuju o visini tog iznosa kao i o načinu korištenja.

Na pitanje na koliko će se suvlasnici ove zgrade morati zadužiti da bi uredili pročelje te koliko će im taj kredit povisiti ratu pričuve, pročelnik odgovara da će se ukupni trošak obnove znati tek nakon izbora izvođača radova.

- Procijenjena projektantska vrijednost iznosi 968.545 kuna bez PDV-a, odnosno 1,2 milijuna kuna s porezom, navodi Matić, dodajući da će radovi na zgradi početi nakon što vlasnici četiriju stanova osiguraju preostali dio investicije, neovisno da li gotovinskim uplatama ili kreditom. Budući da su vlasnici izrazito zainteresirani za obnovu pročelja, za očekivati je da će obnova uslijediti u 2021. godini.

Napominje da je samo za projektnu dokumentaciju radi kompleksnosti dekoracija na pročelju plaćeno 48.750 kuna. Sada pričuva u zgradi iznosi minimalnih 1,53 kune po kvadratu, a dodatni iznos povećanja pričuve znat će se također tek nakon izbora izvođača radova. Međutim, novi iznos pričuve ovisit će i o zamjeni stolarije, što plaća svaki suvlasnik za stolariju svojeg stana.

- Grad Pula već cijelo desetljeće provodi projekt "Dolcevitu", u sklopu kojeg suvlasnici mogu ostvariti sufinanciranje do 178 tisuća kuna po zgradi u zoni prioriteta, odnosno 133 tisuće izvan zone prioriteta, a dio novca za obnovu može se dobiti i temeljem suvlasničkog udjela Grada u poslovnim prostorima ili stanovima u zgradi, pojašnjava Matić.

foto

Zahtjevno pročelje koje obiluje ornamentima (Snimio Duško Marušić Čiči)

Građani, dodaje, mogu ostvariti pravo na sufinanciranje do 50 posto opravdanih troškova ulaganja, no ne više od sto tisuća kuna po građevini u zoni prioriteta koji obuhvaća Trg Portaratu, Ulicu Sergijevaca, Clerisseauovu ulicu, Danteov trg, Forum, Trg staru tržnicu, Prolaz sv. Nikole, Flaciusovu ulica, Rivu, Kapitolinski trg, Kandlerovu, Carrarinu i Amfiteatarsku, Trg Ozad Arene, Istarsku, Scalierovu i Flavijevsku ulicu, Giardine te Flanatičku i Fontičku ulicu. Najviše do 75 tisuća kuna može se dobiti za građevine izvan zone prioriteta, ali unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline.

Dodatno, sufinanciranje u 100-postotnom iznosu, ali ne više od 50 tisuća kuna izvan zone prioriteta, odnosno 70 tisuća za zonu prioriteta, može se dobiti za konzervatorsko-restauratorske radove, kamenoklesarske radove na zamjeni oštećenih povijesnih detalja i druge zahvate na očuvanju ukrasa i vrijednih detalja. Sufinancira se i izrada projektne dokumentacije, do 50 posto troškova, a najviše 4.000 kuna, što vrijedi i za izradu energetskog certifikata ako se radi o energetskom tipu obnove.

- Kod onih građevina gdje je Grad vlasnik poslovnog prostora ili stana, iz gradskog se proračuna sufinancira obnova i avansnim plaćanjem pričuve i to do sedam godina unaprijed. Uzmu li se u obzir svi raspoloživi načini sufinanciranja, Grad može sudjelovati u obnovi pročelja s učešćem većim od 50 posto vrijednosti investicije, zaključuje direktor Matić.

Obnovljene 64 zgrade

Projektom "Dolcevita" do sada je sufinancirana obnova 64 građevine, od čega 41 u kulturno-povijesnoj jezgri grada i 23 izvan zone zaštite. Što se Castruma tiče, putem ovog projekta obnovili su 14 zgrada, i to 11 u starogradskoj jezgri te tri izvan. Na posljednji poziv prijavili su osam novih zgrada, a za njih pet upravo se prikuplja dokumentacija.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter